Niezależność energetyczna Polski. Naimski: Baltic Pipe ruszy w październiku tego roku
- Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy już na ostatnim etapie. W tym roku w październiku ta trasa przesyłowa zostanie uruchomiona - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zaznaczył również, że "Polska jest odporna na szantaż energetyczny Putina", bo ma "prawie nienaruszone magazyny gazu".
2022-01-24, 16:00
Ceny energii poszły w górę praktycznie w całej Europie. Wielu specjalistów mówi o szantażu energetycznym Putina i spekulacjach cenowych, których dokonuje Rosja.
Zdaniem gościa PR24 "Polska jest odporna na ten szantaż". - Mamy magazyny gazu, które są prawie nienaruszone. Stało się tak dzięki działaniom PGNiG, ale również dzięki temperaturze, którą mamy tej zimy. Nie jesteśmy narażeni na ten szantaż w takim stopniu, w jakim są niektóre kraje w Zachodniej Europie - podkreślił Piotr Naimski.
- Natomiast bardzo boleśnie - jak wszyscy w Europie - odczuwamy manipulacje cenowe, które dotyczą gazu. Przekładają się one także na ceny węgla oraz energii elektrycznej. Ten kryzys ma źródła polityczne. Jest to rosyjska manipulacja - zaznaczył pełnomocnik rządu.
"Polityczne narzędzie"
Stwierdził również, że ważnymi czynnikami, które mają związek ze wzrostem cen są inflacja i kryzys wywołany przez pandemię. - Ale niezwykle istotne jest bezpośrednie odziaływanie Gazpromu, który przestał przesyłać gaz do Zachodniej Europy i spowodował skokowe wzrosty cenowe na giełdach. To polityczne narzędzie, które Rosjanie wykorzystują po raz kolejny, by osiągać właśnie polityczne cele - powiedział Piotr Naimski.
REKLAMA
Jednym z elementów polskiej niezależności energetycznej ma być Baltic Pipe. - Projekt ten jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy już na ostatnim etapie. W tym roku w październiku ta trasa przesyłowa zostanie uruchomiona - poinformował rozmówca PR24.
Baltic Pipe to projekt, który ma umożliwić Polsce sięgnięcie po gaz z Szelfu Norweskiego, a także porzucenie dostaw błękitnego paliwa z Rosji. Gazociąg, składający się z kilku odcinków biegnących m.in. po dnie Bałtyku oraz przez terytorium Danii, ma być oddany do użytku jesienią 2022 roku.
- Niemcy w obliczu działań Rosji i Nord Stream 2. Czy nastąpi zmiana taktyki?
- Senat USA odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2. Zabrakło kilku głosów
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Temat dnia"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej)
REKLAMA
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 15.09
bartos
Polecane
REKLAMA