Czas na małe spółki. Rekomendacje analityków rynkowych na marzec

Przy wciąż niezwykle akomodacyjnej polityce Rezerwy Federalnej (Fed), produkcji przemysłowej z trudem nadążającej za popytem, dalekim od zakończenia uzupełnianiu zapasów i niezwykle dużym udziale gotówki w aktywach finansowych konsumentów po dwóch latach ograniczania wydatków, perspektywy gospodarcze wydają się w tym roku korzystne. Sprawdzamy rekomendacje analityków inwestycyjnych na najbliższe tygodnie.

2022-02-18, 14:27

Czas na małe spółki. Rekomendacje analityków rynkowych na marzec
W przypadku braku terminowego zwrotu nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej, PFR odstąpi od sankcji - poinformował Fundusz.Foto: Shutterstock/G-Stock Studio

Nominalne stopy wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) i przychodów przedsiębiorstw prawdopodobnie utrzymają się w tym roku w górnej części swoich historycznych przedziałów.

Zdaniem analityków Merill Lynch, marże zysku mogą jednak znaleźć się pod presją spadkową w miarę upływu roku, a zwłaszcza w 2023 r., z gwałtownym spowolnieniem wzrostu zysków w tym roku i potencjalnie znaczącym ograniczeniem w 2023 r., głównie z powodu przyspieszających kosztów pracy i zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne.

Napięcia na linii Rosja-Ukraina

Niepewność rynkowa ponownie wzrosła w ostatnich dniach w związku z rosnącymi napięciami na linii Rosja-Ukraina. Pod presją znalazły się w szczególności europejskie akcje. Doświadczenia z aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. sugerują, że rynki znajdujące się najbliżej epicentrum konfliktu najprawdopodobniej odczują najbardziej znaczące skutki dalszej eskalacji. Rosyjskie rynki kapitałowe i walutowe najmocniej ucierpiały osiem lat temu, a potencjalne sankcje w sektorze finansowym, energetycznym lub technologicznym stanowią poważne ryzyko w obecnym środowisku.

Rynki zachodnioeuropejskie są również narażone ze względu na zależność od Rosji w handlu i energetyce, co oznacza, że jakikolwiek potencjalny szok dla lokalnych dostaw jedynie zaostrzyłby istniejące już niekorzystne warunki związane z wysokimi cenami energii, szczególnie dla dużych krajów importujących gaz, takich jak Niemcy i Włochy.

REKLAMA

W szerszym ujęciu analitycy Merill Lynch uważają, że początkowe uderzenie cenowe w globalne aktywa obarczone ryzykiem w wyniku rosyjskiej inwazji mogłoby być potencjalnie bardziej znaczące niż po aneksji Krymu. Stawka geostrategiczna jest tym razem znacznie wyższa, a globalne tło makro bardziej podatne na szok "stagflacyjny".

Patrząc jednak głębiej w ten rok spodziewają się, że bardziej fundamentalne czynniki rynkowe, takie jak oczekiwania inflacyjne i dotyczące stóp procentowych, ścieżka ekspansji gospodarczej i zyski przedsiębiorstw, będą najważniejszymi wyznacznikami kierunku rozwoju rynku. Pomimo obecnej niepewności geopolitycznej, utrzymują taktyczne przeważenie globalnych akcji w stosunku do papierów wartościowych o stałym dochodzie.

Małe spółki

Oczekuje się, że zyski spółek o małej kapitalizacji wzrosną w tym roku o 30 proc., podczas gdy zyski spółek o dużej kapitalizacji będą rosły w bardziej umiarkowanym tempie 9 proc. Wyceny amerykańskich małych spółek są bliskie 20-letnim minimom, a spółki o małej kapitalizacji notowane są z około 30 proc. względnym dyskontem do spółek o dużej kapitalizacji. W odróżnieniu od poprzednich cykli zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, spółki o małej kapitalizacji są tanie w porównaniu do spółek o dużej kapitalizacji przed pierwszą podwyżką stóp procentowych, co może sugerować, że dalsza kompresja wartości może być ograniczona.

Chociaż pewne ryzyka pozostają, zdaniem analityków tło gospodarcze powinno pozostać korzystne dla spółek o małej kapitalizacji, ponieważ obawy związane z koronawirusem zaczynają ustępować, PKB solidnie rośnie, a gospodarka usługowa nadal się odradza. Silnie zdyskontowane wyceny powinny nadal czynić spółki o małej kapitalizacji atrakcyjnymi, a prognozy dotyczące wzrostu zysków pozostają motorem napędowym. Z perspektywy pozycjonowania portfela, inwestorzy mogą chcieć unikać bardziej ryzykownych, nierentownych spółek i zamiast tego rozważyć spółki o małej kapitalizacji, które oferują jakość, wartość i wzrost dywidendy.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Merill Lynch/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej