"Rosjanie nie chcą ginąć za wymysły Putina". Jan Piekło o wojnie na Ukrainie

- Z lektury rosyjskiej prasy i mediów społecznościowych wnioskuję, że Rosjanie nie są zadowoleni z tej wojny, nie chcą ginąć za wielką Rosję i wymysły Putina. Chcą natomiast, żeby im się podniósł standard życia - powiedział w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. 

2022-02-24, 10:38

"Rosjanie nie chcą ginąć za wymysły Putina". Jan Piekło o wojnie na Ukrainie
Zdaniem Jana Piekło mieszkańcy Rosji nie są zadowoleni z wojny na Ukrainie . Foto: Timofeev Vladimir/Shutterstock

Rosja około godz. 5 rano czasu lokalnego rozpoczęła inwazję na pełną skalę na Ukrainę. Kijów ogłosił stan wojenny na terenie całego kraju. Alarmy przeciwlotnicze zawyły m.in. w Kijowie i we Lwowie. Część mieszkańców Kijowa zaczęła opuszczać stolicę i wyjechała na zachód kraju. 

- Łatwo jest zrozumieć, że kiedy słychać komunikaty, wybuchy, to ludzie biorą swoje dzieci i gdzieś wyjeżdżają. To rzecz zupełnie zrozumiała. Natomiast nie ma to charakteru całkowicie masowego. Myślę, że te nastroje w jakiś sposób się ustabilizują - w zależności od kolejnych wydarzeń. Natomiast celem Putina jest właśnie spowodowanie paniki - powiedział Jan Piekło.

"Propaganda działa, bo obu stronach"

- Docierają do nas pewne informacje na temat tej wojny, ale dobrze wiemy, że w czasie takiego konfliktu propaganda działa po obu stronach. Niepokojące są natomiast głosy dochodzące z zachodniej Ukrainy - że obiektem ataku stały się również miasta zachodnie kraju, że we Lwowie było słychać syreny alarmowe - dodał gość PR24.

Zaznaczył, że armia ukraińska, jeśli chodzi o liczebność, to obecnie trzecia siła w Europie - po Turcji i Francji. - Ci żołnierze mają determinację i wysokie morale. Bo oni bronią swojego kraju. To nie jest ta moralność, która jest obecna w szeregach młodych rosyjskich rezerwistów, którzy są wysyłani jako agresorzy - podkreślił. 

REKLAMA

- Z lektury rosyjskiej prasy i mediów społecznościowych wnioskuję, że Rosjanie nie są zadowoleni z tej wojny, nie chcą ginąć za wielką Rosję i wymysły Putina. Chcą natomiast, żeby im się podniósł standard życia - podsumował Jan Piekło.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jan Piekło o wojnie na Ukrainie (Temat dnia) 12:05
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki 

GośćJan Piekło (były ambasador Polski na Ukrainie)

Data emisji: 24.02.2022

Godz. emisji: 9.18

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej