"Znacząco uniezależniliśmy się od Rosji". Eksperci PIE o sytuacji polskiej gospodarki
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że polska gospodarka w ostatnich kilkunastu latach poważnie uniezależniła się od Rosji. Dotyczy to zarówno handlu, jak i kwestii energetycznych.
2022-02-25, 12:59
Eksperci przypominają, że przez prawie pół wieku od zakończenia II wojny światowej Związek Radziecki był głównym partnerem handlowym Polski. Między 1995 a 2021 rokiem udział Rosji w eksporcie Polski spadł dwukrotnie - z 5,6 proc. do 2,8 proc.
- Odcięcie od SWIFT doprowadziłoby Rosję do kryzysu gospodarczego. Czy to możliwy scenariusz?
- PKN Orlen apeluje: nie ulegajmy panice, paliwa na stacjach nie zabraknie
Obecnie Rosja jest siódmym partnerem eksportowym Polski i nie znajduje się wśród pięciu najważniejszych odbiorców w żadnej z sekcji, które są głównymi motorami polskiego eksportu.
Dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych
Dodatkowo stopniowo uniezależniamy się od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Eksperci PIE zwracają uwagę, że chociaż udział Rosji w imporcie węgla do Polski w 2020 roku wynosił około 70 proc., to jego udział w całym krajowym zużyciu tego surowca wynosił jedynie 8,5 proc. Polskie zapotrzebowanie na węgiel jest zaspokajane w około 80 proc. przez polskie źródła. Importowany węgiel trafia niemal wyłącznie do gospodarstw domowych, a sektor energetyczny jest od niego niezależny. Do przemysłu trafia jedynie około 5 proc. importowanego surowca.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA