Rosja wywoła kolejny konflikt na Bałkanach? Ekspert OSW o możliwych prowokacjach
- Od początku wojny na Ukrainie mówi się o tym, że Rosji zależy na tym, żeby gdzieś, jakby na tyłach Zachodu pojawiły się napięcia, które odciągnęłyby uwagę Unii Europejskiej od tego, co się dzieje na Ukrainie. Pokazałyby też siłę Federacji Rosyjskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2022-04-15, 21:40
Chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich poinformowało w poniedziałek (11.04), że 24 pracowników ambasady Rosji w Zagrzebiu, w tym 18 dyplomatów, musi opuścić Chorwację. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę - przekazano w komunikacie resortu.
Wojna na Ukrainie wywołuje obawy, że Władimir Putin mógłby być zainteresowany wybuchem w Europie innego konfliktu, który odwróciłby uwagę od tego, co dzieje się na Ukrainie. Analitycy wskazują na Bałkany i podgrzewanie tamtejszych separatyzmów, aby wzmagać niepokoje Europy.
"Napięcia na tyłach Zachodu"
O tym, czy należy ponownie uważnie patrzeć na Bałkany, np. Bośnię i Hercegowinę oraz czy jest się czego obawiać, mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Od początku wojny mówi się o tym, że Rosji zależy na tym, żeby gdzieś jakby na tyłach Zachodu pojawiły się napięcia, które odciągnęłyby uwagę Unii Europejskiej od tego, co się dzieje na Ukrainie. Pokazałyby też siłę Federacji Rosyjskiej - zwróciła uwagę.
- Wybuch takiego konfliktu to oczywiście byłoby coś, co miałoby bezpośredni wpływ na państwa unijne, ponieważ Unia Europejska musiałaby wtedy podzielić siły. Jeśli chodzi o Bałkany Zachodnie to są tu dwa punkty zapalne - Hercegowina oraz Kosowo - wskazała Marta Szpala.
REKLAMA
Taktyczny sojusz ws. Sarajewa
Ekspert OSW przyznała również, że "na Bałkanach mamy dużo napięć". - W ostatniej dekadzie mamy do czynienia z taktycznym sojuszem bośniackich Serbów i bośniackich Chorwatów, tzn. obydwa narody chcą, żeby Sarajewo było jak najsłabsze - wskazała.
- Zagrzeb oficjalnie deklaruje, że szanuje integralność terytorialną Bośni i Hercegowiny, natomiast równolegle podejmuje działania, które mają wspierać bośniackich Chorwatów, żeby ta jednostka terytorialna została wykrojona i widzimy intensywne zabiegi dyplomacji chorwackiej - mówiła.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 20.33
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
IAR/nt
Polecane
REKLAMA