Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa
- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
2022-05-14, 16:04
12 maja 1983 roku 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Dwa dni później zmarł w szpitalu. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.
Grzegorz Przemyk jako symbol
Dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że maturzysta został symbolem ofiar władz komunistycznych. - Grzegorz Przemyk stał się pewnym symbolem ofiary systemu komunistycznego lat 80. Wiemy, jak wyglądały uroczystości pogrzebowe, które były manifestacją sprzeciwu wobec brutalności władz i ogólnie reżimu Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział.
- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej. On sam w sobie nie był zagrożeniem dla aparatu władzy - dodał.
REKLAMA
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie było to tylko działanie służb, ale przede wszystkim władz państwa. - W dokonanie tej zbrodni, a później jej kamuflażu, zaangażowany był cały aparat państwowy. Na czele tego wszystkiego stali Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski. Dzięki temu w 1984 roku uniewinniono funkcjonariuszy SB od tej zbrodni - powiedział.
- Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne - koń trojański Jaruzelskiego
- Stan wojenny w Polsce. Gen. dr Marcin Strzelec: reżim bał się polskiego społeczeństwa
- Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA