"Polityczny kompromis z organami UE". Mec. Piotr Andrzejewski o noweli ustawy dot. SN

- Spodziewam się oportunistycznej postawy Senatu ze względu na fakt, iż ustawa ma na celu polityczny kompromis z dyktatem organów Unii Europejskiej i tam mamy szantaż - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 mec. Piotr Andrzejewski. Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu skomentował w ten sposób kwestię noweli ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

2022-05-30, 13:55

"Polityczny kompromis z organami UE". Mec. Piotr Andrzejewski o noweli ustawy dot. SN
Piotr Andrzejewski . Foto: PR24

W środę (o godz.16.00) zbierze się Senat, by rozpatrzyć nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, który likwiduje Izbę Dyscyplinarną. Poinformował o tym dziennikarzy wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej - PSL. - Przyspieszamy, ponieważ chcemy, aby Polacy jak najszybciej uzyskali pewność, że te ogromne pieniądze, które się Polakom należą, do Polski przypłyną i Polska będzie mogła zacząć odbudowę po pandemii COVID-19 - mówił. Dodał, że do przyjętej przez Sejm ustawy będą wnoszone poprawki.

"Polityczny kompromis z UE"

Mec. Piotr Andrzejewski przyznał, że ze strony Senatu spodziewa się "oportunistycznej postawy". - Ze względu na fakt, iż ustawa o Sądzie Najwyższym ma charakter nieulepszania obowiązującego w Polsce systemu prawa i zakresu odpowiedzialności sędziów za jakość sprawowania wymiaru sprawiedliwości, tylko ma na celu polityczny kompromis z dyktatem organów Unii Europejskiej i tam mamy szantaż: albo będzie działać w ramach ręcznego sterowania tak, jak my sobie życzymy, albo nie dostaniecie pieniędzy na usuwanie skutków pandemii - zwrócił uwagę sędzia Trybunału Stanu. 

- Rozwiązania zawarte w ustawie o SN też mają charakter kompromisu z organami Unii Europejskiej i nie wytrzymują próby krytyki, jeżeli chodzi o zakres interesów obywateli w Polsce: przede wszystkim jest ominięta i zafałszowana treść Konstytucji, która w artykule 45. tworzy prawo dla podsądnych, a nie dla sędziów. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy Sejm uchwalił w czwartek 26. maja. Przewiduje ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Afera Amber Gold

Według prokuratury twórcy Amber Gold w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tysięcy klientów spółki, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 milionów złotych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od roku 2009, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu mec. Piotr Andrzejewski na antenie Polskiego Radia 24 zdradził również, co uważa w sprawie obniżenia kary dla Katarzyny P. o 1 rok, podczas gdy wyrok dla Marcina P. pozostał bez zmian. W październiku 2019 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Marcina P., twórcę Amber Gold, na 15 lat więzienia, a Katarzynę P. na 12,5 roku.

Posłuchaj

Gościem Magdaleny Złotnickiej był mec. Piotr Andrzejewski ("Temat dnia / Gość PR24") 22:19
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: mec. Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu)

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 13.07

REKLAMA

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej