Masowa śmierć delfinów wskutek wojny. Potwierdziły to cztery państwa z rejonu Morza Czarnego

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.

2022-06-03, 22:40

Masowa śmierć delfinów wskutek wojny. Potwierdziły to cztery państwa z rejonu Morza Czarnego
Zweiunddreißig Artilleriegeschosse vom Kaliber 210 mm wurden in der Danziger Bucht bei den Vorbereitungen für den Bau eines schwimmenden LNG-Umschlagterminals gefunden. . Foto: christianthiel.net/Shutterstock

Powołujący się na ekspertów, bukareszteński dziennik online Ziare podał, że dobijające do brzegu ranne delfiny lub padłe okazy, które przyniosły prądy morskie, często mają na sobie ślady poparzeń, powstałych wskutek wybuchów min morskich lub bomb.

Martwe delfiny

Portal, cytując wpis jednego z pracowników parku przyrody Tuzłowskie Limany, odnotował, że u brzegów obwodu odeskiego, w południowo-zachodniej Ukrainie, wyłowiono już ponad 100 martwych delfinów.

Na dziwne zachowanie delfinów czarnomorskich po wybuchu wojny na Ukrainie wskazują też bułgarskie organizacje praw zwierząt. Zauważają one, że część rannych ssaków, które dopłynęły do brzegu, nie miała siły pływać lub przez ponad tydzień nie przyjmowała pokarmu.

Według rumuńskich weterynarzy częstym powodem śmierci delfinów czarnomorskich w czasie wojny są wewnętrzne krwotoki. Powstają one, jak przypuszczają eksperci, w rezultacie eksplozji ładunków wybuchowych lub używania przez okręty sonarów.

REKLAMA

Zniszczenia na Ukrainie

Dyrektor generalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) Robert Mardini przekazał, że przez 100 dni wojny na Ukrainie ludność cywilna tego kraju doświadczyła ogromnych cierpień; ginęli ludzie, rozdzielane były rodziny. Skala zniszczeń ukraińskich miast wymyka się rozumieniu - podkreślił.

Szef ICRC podkreślił, że podczas wojny na Ukrainie zniszczono domy, szkoły i szpitale, a tysiące cywilów żyje w udręce nie znając losu swoich bliskich. Zaznaczył, że dotyczy to także rodzin jeńców wojennych.

Czytaj także:

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej