Ustawa o wakacjach kredytowych w Senacie. Wiceminister finansów: skorzystają na niej 2 mln Polaków
Senat rozpatrzył ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wprowadza ona wakacje kredytowe, zawiera przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a także wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.
2022-06-29, 19:21
Sprawozdanie komisji budżetu i finansów publicznych przedstawił jej przewodniczący Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej. Mówił, że komisja wnosi 43 poprawki do ustawy, w większości o charakterze redakcyjnym i precyzującym. Jedna z nich ma na celu eliminację wątpliwości prawnych, czy z wakacji mogliby skorzystać posiadacze starszych kredytów mieszkaniowych.
Likwidacja WIBORU-u
Wyjaśnił, że zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem, a wyznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego termin 1 stycznia był "zapowiedzią polityczną". Wiceminister zapewnił, że prace są tak prowadzone, aby termin 1 stycznia został dotrzymany.
Posłuchaj
Podczas debaty Piotr Patkowski przyznał, że wakacje kredytowe mogą oznaczać spadek wpływów z CIT o miliard 700 milionów złotych. Zapewnił jednocześnie, że nie generuje to zagrożenia dla budżetu z powodu wysokich wpływów z tego podatku. Mówił też, że z wakacji mogą skorzystać aż dwa miliony osób, bo tylu obywateli w Polsce ma kredyt mieszkaniowy w złotówkach.
REKLAMA
- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ekspertka BGK tłumaczy, jak działa rządowy program
- Wakacje kredytowe utrudnią walkę z inflacją? NBP oszacował ich koszt dla sektora bankowego
Zobacz: Marcin Ociepa w "Trójkowym komentarzu dnia"
kp
REKLAMA