Polska w czołówce państw najmocniej wspierających Ukrainę. Opublikowano pełen raport
Z analizy opublikowanej przez BBC wynika, że Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie. Rząd w Warszawie zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują USA i Wielka Brytania.
2022-07-02, 12:58
Łączna wielkość zobowiązań Waszyngtonu wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wynosi 25,45 mld dolarów. Waszyngton jest również liderem pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Kijowowi (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).
Zobowiązania rządu w Londynie wobec Ukrainy wynoszą z kolei 2,53 mld dolarów, natomiast rzeczywiste dotychczasowe wydatki - 1,6 mld dolarów. Te sumy nie uwzględniają kwoty 1,2 mld dolarów, czyli dodatkowej puli wsparcia, ogłoszonej przez brytyjskie władze 30 czerwca - poinformowała BBC za Instytutem Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.
Wsparcie Ukrainy
Kolejne lokaty wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Dopiero na trzynastej pozycji uplasowała się Francja (0,16 mld), a na piętnastej Włochy (0,11 mld).
- Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa - skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.
REKLAMA
- Dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. Zaatakowany kraj nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce. Do tej pory nie dostarczono ani jednego - dodał Beale.
- Rosyjska zbrodnia w Krzemieńczuku. Brytyjczycy ujawnili nowe szczegóły
- "Przebywanie na niej stało się dla Rosjan ruletką". Boćkowski o znaczeniu Wyspy Węży
Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "24 pytania"
es
REKLAMA