Raport KE ws. praworządności w Polsce. Fogiel: zalecenia nie są dla nas wiążące

- Żaden kraj nie przekazywał UE kompetencji ws. ustroju państwa i wymiaru sprawiedliwości. Unia Europejska w żadnym kraju nie ma nic do powiedzenia na temat tego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

2022-07-14, 18:55

Raport KE ws. praworządności w Polsce. Fogiel: zalecenia nie są dla nas wiążące
Radosław Fogiel. Foto: PR24/AK

W opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w UE Komisja Europejska zaleca, aby w Polsce zostały rozdzielone funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Radosław Fogiel zwracał uwagę, że Polska, podobnie jak inne kraje, nie przekazywał Unii Europejskiej kompetencji dotyczących ustroju państwa i wymiaru sprawiedliwości. - Ten temat jest ewidentnie próbą podania paliwa jednej ze stron sporu politycznego w Polsce (…). Można sformułować zalecenia, ale nie są one w żaden sposób wiążące, są one wyrazem pewnego zagalopowania się twórców tego raportu - stwierdził. 

W konferencji prasowej dotyczącej raportu wziął udział m.in. komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wskazał, że poprawki Senatu nie pojawiały się w końcowej wersji ustawy znoszącej Izbę Dyscyplinarną SN. Wyraził nadzieję, że uda się jednak nowe regulacje poprawić. Wskazał jednocześnie, że KE domaga się nadal wypełnienia orzeczeń TSUE oraz zapłaty kar pieniężnych, które obecnie - jak ocenił - wynoszą ok. 300 mln euro.

- Nie możemy godzić się na dyktat TSUE, przywołam tu przykład Turowa, gdy jednoosobowo sędzia trybunału wydaje nakaz przed rozpatrzeniem sprawy, żeby Polska zamknęła kopalnię w Turowie, co za tym idzie, trzeba by było zamknąć elektrownię, prawdopodobnie w sposób nieodwracalny. Tak naprawdę jedna osoba zasiadająca w TSUE miałaby pozbawić energii znaczną część Polski, to jest niedorzeczne - skomentował stanowisko komisarza Radosław Fogiel.

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Fogiel o raporcie Komisji europejskiej dot. praworządności w Polsce (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 16:11
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

KE opublikowała swoją ocenę praworządności w krajach unijnych po raz trzeci, jednak po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich. Zalecenia KE mają na celu zachęcenie państw unijnych do postępów w realizowaniu trwających lub planowanych reform.

W przypadku Polski jedna z rekomendacji brzmi: "Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu".

W rozdziale poświęconym Polsce KE wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa" i przypomniała, że polski Trybunał Konstytucyjny "wydał kolejne orzeczenia bezpośrednio kwestionujące prymat prawa unijnego, przepisy traktatów UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Radosław Fogiel

REKLAMA

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 17.36

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej