Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Marek Zuber wyjaśnia
- Te liczby tak naprawdę nie mają wielkiego znaczenia, ponieważ wiedzieliśmy, że tak będzie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Zuber. Ekonomista Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie omówił sytuację ekonomiczną w Polsce.
2022-07-15, 14:25
W skali miesiąca ceny z wyłączeniem żywności i energii wzrosły najmniej od grudnia 2021 r. Presja inflacyjna stosunkowo wytraca impet, a lipiec może być pierwszym miesiącem od lutego br. bez wzrostu inflacji - ocenili analitycy banku PKO BP.
W czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż przed rokiem w tym samym czasie o 15,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do maja ceny towarów i usług wzrosły o 1,5%. Z kolei w szybkim szacunku danych, który został przedstawiony na początku lipca, GUS podał, że inflacja wyniosła 15,6%, licząc rok do roku.
"Wiedzieliśmy, że tak będzie"
Marek Zuber skomentował kwestię inflacji. Przyznał, że "jedna dziesiąta procenta naprawdę nie ma żadnego znaczenia". - W momencie, kiedy Główny Urząd Statystyczny (GUS) publikuje wstępne dane, to właściwie wtedy pochylamy się nad tematem inflacji i już nic nas potem nie zaskakuje. Także nie czekaliśmy z utęsknieniem na te dane, ponieważ wiedzieliśmy, czego się spodziewać - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
- Wszyscy zastanawiamy się nad tym, jak to się skończy, kiedy będzie ten szczyt inflacji, ale także przede wszystkim, jak bardzo ta inflacja zacznie nam się po tym szczycie zmniejszać. W tej kwestii obecnie mamy bardzo duże rozbieżności - zwrócił uwagę.
REKLAMA
Ekonomista przyznał, że on wciąż pozostaje w tej kwestii "optymistą". - Zakładam, że ten szczyt (inflacji) pojawi się w perspektywie dwóch, trzech miesięcy najdalej i że w przyszłym roku, i to raczej szybciej niż później - nawiązując do słów prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który mówił szybciej niż dalej - a ja mówię wcześniej niż później wejdziemy w okres jednocyfrowej inflacji - mówił gość audycji.
Posłuchaj
"Trzeba to dobrze rozumieć"
- Tylko trzeba to dobrze rozumieć, jeśli inflacja będzie na przykład na poziomie 9 procent, to oznacza również 9-procentowy wzrost cen w stosunku do analogicznego miesiąca rok wcześniej, więc to jest wciąż bardzo wysoki odczyt. Gdyby tak było, to jest o zdecydowanie niższy niż w tej chwili - ocenił Marek Zuber. Ekonomista wyjaśnił również przyczyny zaistniałej sytuacji.
Zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać, począwszy od III kw. tego roku. W czwartym kwartale 2023 r. roku osiągnie 5,5 proc., a w czwartym kwartale 2024 r. - 3,5 proc. - prognozował prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Ponadto gość Polskiego Radia 24 skomentował decyzję Komisji Europejskiej, która podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 3,7 proc. do 5,2 proc. i jednocześnie w swoich letnich prognozach gospodarczych dla krajów unijnych KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. z 3 proc. do 1,5 proc.
REKLAMA
- Inflacja w czerwcu. Sprawdź, kiedy możemy spodziewać się szczytu
- Opozycja atakuje prezesa NBP. Publicysta: Donald Tusk świadomie uderza w tę stronę
- Tusk odgraża się szefowi NBP. Cywiński: sprzedajny kłamca, który podburza polskie społeczeństwo
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zuber (ekonomista WSB)
REKLAMA
Data emisji: 15.07.2022
Godzina: 13.15
PR24/nt
REKLAMA