Trwa dyskusja o przyczynach inflacji. Prof. Podraza: emocje ponad racjonalnymi argumentami
- Wyborcy popierający PiS uważają, że trzeba tu winić przede wszystkim Putina czy pandemię COVID. Wyborcy PO i innych partii opozycyjnych będą przede wszystkim winili rząd - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Podraza, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2022-07-18, 10:55
Inflacja jest obecnie najwyższa od ponad 40 lat w USA i Holandii, od ponad 30 lat we Włoszech i Francji, a od ponad 20 lat w Korei Płd. i Turcji. Kraje na całym świecie walczą z cenami rosnącymi przez pandemię COVID-19 i chaos w łańcuchach dostaw oraz wojnę na Ukrainie, przez którą wzrosły koszty paliw i żywności.
Prof. Andrzej Podraza komentował dyskusje o przyczynach inflacji w Polsce, jak zauważył, brak jest widocznej strategii rządu, która mogłaby przekonać wyborców opozycji do zmiany stanowiska ws. przyczyn inflacji. - Niestety w Polsce inflacja jest nieco wyższa niż w innych państwach europejskich (…). Oprócz tego mamy szereg innych czynników gospodarczych, które nie są zbyt ciekawe, przede wszystkim bardzo słaby kurs polskiej złotówki, co jest wynikiem także tego, że nie jesteśmy w strefie euro. Wszystko zależy od punktu widzenia, kto kogo popiera, nie mamy racjonalnego podejścia do tego zagadnienia - ocenił.
- Jeżeli popatrzymy na polską scenę polityczną, to niestety emocje biorą górę nad racjonalnymi argumentami, te podziały są tak daleko idące, że albo ktoś popiera jedną stronę sceny politycznej i jest przeciwnikiem drugiej, albo odwrotnie, nie mamy do czynienia z merytoryczną, racjonalną dyskusją. Jeżeli popatrzymy na dyskurs pomiędzy partiami politycznymi, to są to raczej oferty przeznaczone dla własnego elektoratu. Gdy posłuchamy prezesa Jarosława Kaczyńskiego czy przewodniczącego Donalda Tuska, to zwracają się oni do swoich wyborców, wydaje się, ze to spory błąd, żeby wygrać wybory, trzeba próbować przeciągnąć na swoją stronę tych, którzy są nieprzekonani - podkreślał politolog.
Posłuchaj
Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła do 6,5 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Cykl podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej trwa od października ubiegłego roku. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6,5 proc.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Andrzej Podraza
REKLAMA
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 07.51
PR24/ka
REKLAMA