Polacy doświadczają w pracy mobbingu? Jadwiga Mucha: to zjawisko jest bardzo duże
- Mobbing jest ustalony przez ustawodawcę jako zjawisko bezprawia w polskim prawie pracy. Zaliczamy do niego izolację pracownika, krzyki w stosunku do niego czy nawet wyzwiska - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Mucha, prawnik (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA).
2022-07-24, 11:04
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że 26 proc. badanych osób doświadczyło mobbingu. 68 proc. badanych nie spotkało się ze zjawiskiem, 6 proc. nie wyraziło zdania. Podczas badania respondenci byli pytani, czy kiedykolwiek doświadczyli mobbingu. "Mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników" - podaje portal wPolityce.pl.
Kwestia zagrożenia mobbingiem coraz częściej pojawia się w dyskursie medialnym ze względu m.in. na spadek bezrobocia i równoczesny wzrost oczekiwań co do miejsca pracy, ale też wstąpienia nowego pokolenia na rynek pracy - pokolenia, które wykazuje mniejszą tolerancję wobec mobbingu w porównaniu ze starszymi rocznikami.
"To zjawisko jest bardzo duże"
Na antenie Polskiego Radia zjawisko mobbingu oceniła Jadwiga Mucha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego OSA. Zapytana o to, czy faktycznie co czwarty Polak doświadczył mobbingu w pracy, wskazała: "nie jestem w stanie powiedzieć, czy na pewno co czwarty, ponieważ stowarzyszenie nie prowadzi takich statystyk". - Jednak na pewno duża ilość ludzi pracy, pracowników jest mobbingowana - podkreśliła i dodała, że "to zjawisko jest bardzo duże".
REKLAMA
Wyjaśniając, czym jest mobbing, powiedziała, że "jest on ustalony przez ustawodawcę jako zjawisko bezprawia w polskim prawie pracy". - Mobbing to izolacja pracownika, krzyki w stosunku do niego, wyzwiska, ujmowanie mu zadań, podważanie kompetencji, podważanie wykształcenia, czy też odizolowanie poprzez posadzenie w osobnym pokoju gdzieś na końcu korytarza - wyjaśniła. Podkreśliła, że "jest to zjawisko niepożądane".
Więcej o mobbingu i o tym, jak sobie z nim radzić, w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
REKLAMA
Gość: Jadwiga Mucha, prawnik (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA)
Data emisji: 24.07.2022
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA
jb
Polecane
REKLAMA