Manewry wojskowe, cyberataki, dezinformacja. MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do inwazji

2022-08-09, 08:11

Manewry wojskowe, cyberataki, dezinformacja. MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do inwazji
Manewry wojskowe, cyberataki, dezinformacja. MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do inwazji. Foto: PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Chiny przygotowują się do inwazji na Tajwan - stwierdził minister spraw zagranicznych wyspy Joseph Wu. Jego zdaniem władze w Pekinie wykorzystują w tym celu między innymi ćwiczenia wojskowe, które armia chińska rozpoczęła po wizycie w Tajpej Nancy Pelosi.

Minister spraw zagranicznych wyspy Joseph Wu powiedział, że Tajwan nie da się zastraszyć i wezwał opinię międzynarodową do ochrony pokoju oraz stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dodał, że Chiny nie tylko prowadzą manewry wojskowe w pobliżu wyspy, ale równocześnie wykorzystują cyberataki, kampanię dezinformacyjną i presję gospodarczą, aby osłabić morale publiczne na Tajwanie.

W ubiegłym tygodniu chińska armia rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Ćwiczenia rozpoczęły się po tym, jak Tajpej odwiedziła przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Chiny protestowały przeciwko tej wizycie.

MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do inwazji

W trakcie manewrów chińska armia ćwiczy między innymi symulowane ataki powietrzne i morskie na wyspę. Wystrzeliła także pociski balistyczne w kierunku Tajwanu. Jak informują władze w Tajpej, w czasie ćwiczeń chińskie samoloty i statki wielokrotnie naruszyły linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, która jest nieformalną granicą między wyspą a Chinami kontynentalnymi. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 kilometrów od tajwańskich wybrzeży.

Początkowo chińska armia miała zakończyć ćwiczenia w niedzielę, ale w poniedziałek podjęto decyzję, że będą one kontynuowane. We wtorek Tajwan rozpoczął własne manewry wojskowe. Władze w Tajpej podkreślają jednak, że te ćwiczenia były wcześniej zaplanowane.

Ćwiczenia chińskiego wojska wokół Tajwanu  

Posłuchaj

Biały Dom krytykuje Chiny - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej