Spór z UE o środki z KPO. Prof. Anna Łabno: walka polityczna, a nie dążenie do praworządności
- Komisja Europejska gra z nami w sposób, który nie może być pozytywnie oceniony, jestem przekonana, że jest to niestety narzędzie polityczne. Od dłuższego czasu wypełniamy wszystkie warunki KE, zdecydowaliśmy się na poważne kompromisy, ale to nie daje żadnego efektu. To nie jest problem prawny, ale polityczny, mający swoje źródło w stosunkach wewnętrznych w Polsce - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Łabno, prawnik, konstytucjonalistka (Uniwersytet Śląski).
2022-08-09, 10:55
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. "Ale ustępstwa nic nie dały. "Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie" - mówił Jarosław Kaczynski w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
Prof. Anna Łabno zwracała uwagę, że Polska, chcąc otrzymać środki z KPO, ma do spełnienia takie warunki jak te, dotyczące wszystkich innych krajów. - Nie było żadnych podstaw do tego, żeby tworzyć jakieś szczególne wymagania, one się jednak pojawiły. Nagle usłyszeliśmy o kamieniach milowych, które każdy powinien spełnić. Jest pytanie, dlaczego warunki nam stawiane dotyczą tych wszystkich kwestii, które w Polsce budzą konflikty, przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości i kwestii dotyczących praworządności. Polska spełnia wszystkie warunki, nasze przepisy były jak najbardziej zgodne z przepisami państwa prawnego. Nie było i nie ma żadnego powodu, aby tworzyć dla nas jakieś szczególne reguły czy zmuszać nas do tego, żeby chcąc się rozwijać przy pomocy tych niewątpliwie potrzebnych środków, iść na ustępstwa, których w żadnym kraju nikt spełniać nie musiał, a bardzo wiele krajów ma rozwiązania dotyczące nominacji sędziów całkowicie sprzeczne z zasadami praworządności - stwierdziła.
- Niestety trzeba powiedzieć, że stawiane nam wymagania bardzo poważnie wykraczają poza standard państwa prawnego. To skłania do jednoznacznych ocen, że mamy tutaj walkę polityczną, a nie dążenia do praworządności - komentowała gość audycji.
Posłuchaj
KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".
17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Anna Łabno
Data emisji: 09.08.2022
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA