Kompetencje cyfrowe w UE. Jak wypada Polska? Sprawdź najnowsze dane
Co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe ma 43 proc. Polaków w wieku od 16-74 lat. To poniżej średniej europejskiej. Pod względem postępu transformacji cyfrowej Polska zajmuje 24. miejsce w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny w oparciu o najnowszy indeks DESI opublikowany przez KE.
2022-08-11, 09:15
Z opublikowanego przez Komisję Europejską najnowszego indeksu DESI wynika, że Polska na tle 27 krajów członkowskich Unii zajmuje 24. miejsce w zestawieniu.
DESI - Digital Economy and Society Index - indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, jest parametrem, którego celem jest monitoring postępu państw członkowskich UE w zakresie transformacji cyfrowej.
Cyfrowe technologie zyskują na popularności
Jak wskazał Polski Instytut Ekonomiczny, poniżej średniej europejskiej Polska plasuje się w kategorii "kapitał ludzki".
"Tylko 43 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat ma co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Dodatkowo odsetek absolwentów kierunków informatycznych jest niższy niż średnia UE, a tylko 18 proc. polskich firm prowadzi szkolenia w zakresie IT" - podkreślono.
REKLAMA
Dodano, że z drugiej strony w 2021 r. w Polsce odnotowano istotny wzrost odsetka gospodarstw domowych objętych zasięgiem stałych sieci o bardzo dużej przepływności - o 5 pkt proc. w porównaniu z 2020 r. Wskazano ponadto, że cyfrowe technologie zyskują na popularności również wśród polskich przedsiębiorców.
Poprawa pozycji jest bardzo trudna
Według PIE sama konstrukcja indeksu DESI sprawia, że znacząca poprawa pozycji jest bardzo trudna, natomiast istotniejsze jest tempo nadrabiania zaległości do liderów cyfryzacji.
"W historii zestawienia tylko nieliczne państwa istotnie zmieniły swoją pozycję. Wynika to z zależności historycznych procesów modernizacyjnych. Dodatkowo porównywanie zmiany pozycji krajów na przestrzeni lat obarczone jest problemem metodologicznym" - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA