"Złote algi" w Odrze. Minister Moskwa: musimy sprawdzić dlaczego pojawiły się w rzece
- Przed nami, a przede wszystkim przed całą grupą naukowców, badania, by stwierdzić warunki uwarunkowania, które doprowadziły do powstania tego właśnie gatunku - zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przyznała, że "Złote algi", które pojawiły się w Odrze rzadko występują na świecie, są jednak przypadki w Europie i innych kontynentach. Wszystkie będą analizowane.
2022-08-19, 15:13
- Wielogodzinne analizy z użyciem obserwacji własnych, ale też wyników tych badań, które zostały dokonane z użyciem mikroskopów, dały nam pierwsze wyniki. (...) wskazują na obecność mikroorganizmu gatunku "złotej algi" - powiedziała Moskwa na konferencji prasowej w Gryfinie. Jak dodała, gatunki te zostały stwierdzone w próbkach wody, pod badaniem mikroskopowym z czterystukrotnym przybliżeniem.
- Przed nami, a przede wszystkim przed całą grupą naukowców, badania, by stwierdzić warunki uwarunkowania, które doprowadziły do powstania tego właśnie gatunku. Widzimy, że rzadko pojawia się on na świecie, są przypadki na innych kontynentach, są też przypadki w Europie. Te wszystkie przypadki są analizowane - powiedziała minister.
"Złote algi" w Odrze. Trzeba je wyeliminować
Minister zaznaczyła jednocześnie, że każda sytuacja jest indywidualna. - Ale niewątpliwie, te zagraniczne przypadki też nam pozwolą szerzej wnioskować i przenieść tamte wnioskowania na polską rzeczywistość. I to jest cel, żeby sprawdzić, co doprowadziło do pojawienia się tego gatunku - wskazała. Moskwa poinformowała, że prowadzona będzie także analiza dotycząca usuwania tego gatunku alg, a także zapobiegania w przyszłości pojawieniu się go w polskich rzekach.
- Wszystkie te czynności, które możemy wykonać, żeby skutecznie zarządzać Odrą i innymi rzekami w Polsce. Ale, żeby to zrobić, musimy mieć wiedzę. Stąd też te najbliższe dni to jest niezwykły czas pracy naukowców, zaleceń, rekomendacji na które czekamy, by móc podejmować kolejne kroki, kolejne działania - wyjaśniła.
REKLAMA
Posłuchaj
"Złote algi" w Odrze. Szkodliwe dla człowieka?
Obecność w wodzie z Odry złotych alg potwierdziły wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Nie są szkodliwe dla człowieka.
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.
- Stały monitoring wód powierzchniowych. Król: to będzie duża zmiana jakościowa
- Minister klimatu i środowiska o sytuacji na Odrze: nie wpłynęła na inne zwierzęta poza rybami
- Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony. Wojewoda zachodniopomorski podał datę
Zobacz: poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko w Programie 1 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA
REKLAMA