Kooperatywy mieszkaniowe i zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego". Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w Polsce kooperatyw mieszkaniowych. Polacy będą mogli wspólnie kupić grunt i zbudować na nim budynki wielorodzinne czy domy lub kupić budynki i je wyremontować. Będą też nowe zasady dot. gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

2022-09-19, 07:43

Kooperatywy mieszkaniowe i zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego". Rząd przyjął projekt ustawy
Nadal będzie obowiązywać tzw. ulga dla frankowiczów – podało MF.Foto: Shutterstock/Drop of Light

Nowe rozwiązania zawiera projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Ich wejście w życie planowane jest na początek przyszłego roku.

- Kontynuujemy nasze działania mające zwiększyć dostępność mieszkań na rynku. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, które pomogą w ich zakupie i budowie. Grupa osób będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową, dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji. Wychodząc naprzeciw sytuacji na rynku mieszkaniowym, dostosowujemy też gwarantowany kredyt mieszkaniowy do obecnych realiów. Zmiany pozwolą większej liczbie Polaków skorzystać z kredytu udzielanego ze wsparciem państwa - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Kooperatywy mieszkaniowe

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych działających wspólnie na podstawie umowy. Mogą oni kupować grunty i budować na nich budynki wielorodzinne lub zespoły budynków jednorodzinnych lub kupować istniejące budynki i je remontować. Zgodnie z ustawą w ramach inwestycji kooperatyw muszą powstać co najmniej 3 lokale mieszkalne.

- Dodatkowo regulujmy zasady sprzedaży nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości. Preferencyjne zasady są kierowane do kooperatyw i do nowych spółdzielni mieszkaniowych. Wśród nich m.in. możliwość udzielenia przez gminę kupującemu bonifikaty od ceny nieruchomości. Koszt bonifikaty pokryje państwo - gmina będzie mogła się ubiegać o tzw. grant na infrastrukturę - wskazał wiceminister Piotr Uściński. Szacujemy, że z tego tytułu do 2031 r. trafi do gmin ok. 10 mln zł.

REKLAMA

Zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Z uwagi na zmianę uwarunkowań dotyczących rynku kredytów hipotecznych wprowadzamy nowe zasady w programie gwarantowanych kredytów mieszkaniowych. 

- To działania wspierające Polaków i ochraniające przed negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie. Pozwolą one większej liczbie osób wziąć udział w programie - zaznaczył minister Buda.

Najważniejsze zmiany:

  • Umożliwienie wniesienia większego wkładu własnego - z 10% do 20%.
  • Umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości, a do 25% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej.
  • Zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji.
  • Podniesienie limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.
  • Zmiana nazwy programu na program "Rodzinnych kredytów mieszkaniowych".

Rozwiązania pozwalające większej liczbie osób zakwalifikować się do programu będą również wspierały proces stopniowego zwiększania udziału w bardziej bezpiecznych kredytach mieszkaniowych o stałej stopie procentowej lub okresowo stałej stopie procentowej.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ gov.pl/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej