Niemcy blokują 3 mld euro pomocy UE dla Ukrainy. Blokowały to wsparcie i wcześniej
Niemcy blokują wypłatę ostatnich 3 mld euro z liczącego 9 mld euro unijnego pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy – przekazało unijne źródło dyplomatyczne. W Brukseli trwają próby znalezienia kompromisu w tej kwestii. Niemcy blokowały wypłatę pomocy dla Ukrainy i wcześniej.
2022-09-23, 08:10
Pierwszy miliard euro został wypłacony Ukrainie na początku sierpnia. We wrześniu kraje UE porozumiały się w sprawie wypłaty kolejnych 5 mld euro. Stało się to po wielu tygodniach trudnych negocjacji.
Propozycję wypłaty 5 mld euro wcześniej również blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek.
Do wypłaty pozostało 3 mld euro. Obecnie Berlin chce jednak, żeby w tym przypadku nie były to pożyczki, a granty, i żeby z wypłaty tych grantów wyłączyć te kraje UE, które wcześniej bezpośrednio przekazały wsparcie finansowe Ukrainie, czyli m.in. same Niemcy.
Czytaj także:
- Ukraiński ekspert: problemem są wahania Niemiec, jeśli chodzi o dostawy czołgów – Berlin jest dostawcą tego sprzętu dla wielu krajów NATO i jego postawa blokuje także te państwa
- Scholz nadal odmawia dostawy czołgów dla Ukrainy, rozmowy z Putinem uznaje za "ważne"
Tylko Niemcy zgłaszają zastrzeżenia
- Niemcy są jedynym krajem unijnej "27", który zgłasza wątpliwości wobec (wypłaty) pozostałych 3 mld euro pomocy. Berlin cały czas przedstawia nierealne postulaty zaliczenia na poczet tego wsparcia wcześniejszej pomocy dwustronnej. Problem polega na tym, że nie tylko Niemcy, ale także inne kraje UE przekazywały wsparcie finansowe Ukrainie. Jeśli zaczniemy dokonywać wyłączeń dla poszczególnych krajów UE z pozostałej kwoty 3 mld euro, nigdy nie przekażemy Ukrainie tych pieniędzy – powiedział jeden z unijnych dyplomatów.
REKLAMA
Jak dodał, Ukraina potrzebuje pomocy makrofinansowej "jak powietrza".
- Od ponad 200 dni Ukraina zmaga się z rosyjską agresją. Dramatycznie potrzebuje pomocy makrofinansowej znacznie większej niż zapowiedziane w maju przez Komisję Europejską 9 mld euro. Do końca roku jej potrzeby szacowane są na ok. 20 mld euro. Bruksela nie załatwi tej sprawy tweetami szefów instytucji unijnych z deklaracjami wsparcia – wskazał dyplomata.
- Półtoragodzinna rozmowa Scholz-Putin. Podano szczegóły
- Polityka Niemiec wobec Rosji. Prof. Ryba: sytuacja na froncie jest dla Niemców niepokojąca
- Rząd Niemiec pozostaje głuchy na apele. Mimo krytyki czołgi Leopard 2 nie trafią na Ukrainę?
- Niemieckie media biją na alarm: Scholz musi zmienić kurs i dostarczyć czołgi Ukrainie
Pożyczki dla Ukrainy
Uzgodnione we wrześniu 5 mld euro zostanie udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako wyraz solidarności budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami.
REKLAMA
Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i na tych samych warunkach przekaże je Ukrainie.
Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.
PAP/in./
REKLAMA