Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rosjan. Zachęca do poddawania się
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał dobre traktowanie rosyjskim żołnierzom, którzy poddadzą się ukraińskiej armii. W wieczornym nagraniu zamieszczonym w internecie ukraiński przywódca nazwał masowe powoływanie młodych Rosjan do wojska "mogilizacją".
2022-09-25, 02:49
Wołodymyr Zełenski wezwał również rosyjskich rekrutów, którzy trafią na front do oddawania się w ręce ukraińskich żołnierzy. Zapewnił również, że będą oni bezpieczni w ukraińskiej niewoli.
Warunki niewoli
- Po pierwsze, będziecie traktowani dobrze i zgodnie z konwencjami. Po drugie, nikt nie pozna okoliczności waszego poddania się, nikt w Rosji nie dowie się, że zrobiliście to dobrowolnie. A po trzecie, jeśli boicie się wrócić do Rosji i nie chcecie brać udziału w wymianie, znajdziemy na to sposób - wyjaśniał Wołodymyr Zełenski.
Poradził również młodym Rosjanom, by nie odbierali listów mobilizacyjnych i nie zgłaszali się do punktów rekrutacyjnych. - Lepsze to niż zginąć jako przestępca albo być okaleczonym do końca życia - dodał ukraińskie przywódca.
Protesty przeciw mobilizacji w Rosji
W wielu miastach Rosji trwają protesty przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez Władymira Putina w środę. Największe demonstracje zorganizowano w Moskwie i Petersburgu. Większość demonstracji zostało brutalnie rozbitych przez policję i służby porządkowe. Dziś w 38 miastach zatrzymano ponad 1300 osób, z których ponad 700 trafiło do aresztu. W wielu przypadkach świadkowie mówią o pobiciach zatrzymanych, albo o zatrzymywaniu przypadkowych osób przebywających w pobliżu antywojennych demonstracji.
REKLAMA
Ogłoszenie częściowej mobilizacji spowodowało masowe wyjazdy młodych ludzi z Rosji. Na granicach z krajami przyjmującymi Rosjan bez wiz ustawiają się kolejki chętnych do wyjazdu.
- Prof. Grala: wspomnienia mobilizacji z 1941 r. są szramami w dziejach każdej rosyjskiej rodziny
- Częściowa mobilizacja w Rosji. Kogo dotyczy? Jakie będą jej konsekwencje? Ekspert wyjaśnia
dz/IAR
REKLAMA