Inflację napędzają ceny usług i niektórych towarów. Ekonomiści PIE wyjaśniają

Struktura inflacji się zmieni, coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii, a rosnąć będą przede wszystkim ceny usług i niektórych towarów przemysłowych - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS.

2022-11-15, 13:09

Inflację napędzają ceny usług i niektórych towarów. Ekonomiści PIE wyjaśniają
Według analityków coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii - rosnąć będą przede wszystkim ceny usług oraz części towarów przemysłowych.Foto: Shutterstock/Margy Crane

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,8 proc.

Zdaniem ekonomistów PIE w kolejnych miesiącach CPI będzie na podobnym poziomie. Dodali, że szczyt inflacji wypadnie w lutym.

- Najnowsza projekcja NBP wskazuje na wzrost inflacji do 19,6 proc. Następnie wzrost cen zacznie hamować. Zmieni się także struktura inflacji - podali.

Według analityków coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii - rosnąć będą przede wszystkim ceny usług oraz części towarów przemysłowych.

REKLAMA

Spowolnienie gospodarcze jest widoczne

W ocenie analityków PIE przyspieszenie inflacji w październiku to efekt podwyżek cen paliw i żywności. Przypomnieli, że wzrost cen żywności, paliw i energii odpowiada za ok. 65 proc. inflacji.

- Znaczący wzrost cen dotyczy jednak większości towarów i usług - ponad połowa drożeje w dwucyfrowym tempie - wskazali.

Z kolei główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że spowolnienie gospodarcze jest widoczne, ale nie jest bardzo silne.

Posłuchaj

GUS opublikował informacje o inflacji i wzroście gospodarczym (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Monika Kurtek dodała, że ceny towarów wzrosły bardziej niż ceny usług.

REKLAMA

Posłuchaj

GUS opublikował informacje o inflacji i wzroście gospodarczym (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Najniższe zapasy ropy od 1984 r.

Według analityków PIE zagrożeniem dla inflacji jest wzrost ropy i paliw. Jak zaznaczyli, w ciągu roku strategiczne rezerwy ropy w USA spadły z 609 do 396 mln baryłek - to najniższe zapasy od 1984 r. Obecne konsensusy prognoz wskazują na niewielki spadek cen paliw. W opinii PIE ograniczenie produkcji surowca przez kraje OPEC oraz niedobory mocy w europejskich rafineriach oznaczają ryzyko ruchu w przeciwną stronę.

Aby złagodzić skutki wzrostu cen i usług, rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Do końca roku będą obowiązywać obniżone stawki VAT między innymi na żywność, oleje silnikowe i nawozy. W przyszłym roku tarcza będzie obowiązywać w zmienionej formie. Ma zostać utrzymana zerowa stawka VAT na żywność, natomiast obciążenia związane z cenami energii będą zmniejszane kosztem spółek energetycznych.


Posłuchaj

Piotr Bartkiewicz ekonomista banku Pekao SA ocenia dane GUS z 15 listopada b.r. o inflacji i PKB ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:47
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej o rządowych programach chroniących Polaków przed wzrostem inflacji oraz wzrostem cen energii można znaleźć na portalu polskieradio24.pl.

REKLAMA



PR1, PR24.pl, IAR, PAP, Błażej Prośniewski, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej