Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Prof. Kornat: klęska wywołana z rozmysłem przez ZSRR

2022-11-26, 14:39

Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Prof. Kornat: klęska wywołana z rozmysłem przez ZSRR
Pomnik upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie. Foto: Shutterstock/rospoint

- To nie był głód wywołany klęską suszy, innymi problemami, na które człowiek nie ma wpływu. Nastąpiła konfiskata ziarna siewnego, konfiskata wszelkich zasobów, a za wyrwanie 10 kłosów na polu groziła egzekucja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z PAN, odnosząc się do Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Mija 90 lat od Wielkiego Głodu. W każdą czwartą niedzielę listopada Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Hołodomor był sztucznie wywołaną klęską głodu, którą spowodowały decyzje władz ZSRR o przymusowej kolektywizacji. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Marek Kornat.

"Stalin przyznał, że Wieki Głód pochłonął nawet 10 mln ofiar"

Gość audycji podkreślił, że nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że Wielki Głód został przez Rosję sowiecką wywołany z rozmysłem i sztucznie i "stał się orężem walki politycznej w imię urzeczywistnienia założeń ideologicznych, czyli w tym wypadku - masowego wywłaszczenia i stworzenia systemu kołchozów". Dodał, że fakty te są kwestionowane przez historiografię rosyjską.

- Stalin w momencie niezwykłej szczerości - przyznam się, że nawet nie wiem po co i nie potrafię tego zinterpretować jako historyk - powiedział na Kremlu Churchillowi w 1944 roku, że masowa przymusowa kolektywizacja pochłonęła 10 mln ofiar. I zdaje się, Stalin się w tym nie pomylił - mówił prof. Marek Kornat.

"Za wyrwanie 10 kłosów groziła egzekucja"

Profesor Kornat przybliżył dane dotyczące liczby ofiar śmiertelnych Wielkiego Głodu. Jak stwierdził, wśród ofiar ukraińskich rozbieżności są znaczne - mowa o 3-6 mln zmarłych. 10 mln przyjął Robert Conquest - amerykański badacz Hołodomoru. Dokładnej liczby prawdopodobnie nie da się ustalić.

- To nie był głód wywołany klęską suszy, innymi problemami, na które człowiek nie ma wpływu. Nastąpiła konfiskata ziarna siewnego, konfiskata wszelkich zasobów, a za wyrwanie 10 kłosów na polu groziła egzekucja - tłumaczył prof. Marek Kornat.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Marek Kornat o Wielkim Głodzie na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24") 22:31
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Marek Kornat (historyk, PAN)
Data emisji: 26.11.2022
Godzina emisji: 13.34

PR24/jmo/kor

Polecane

Wróć do strony głównej