Harcerze przekazali Warszawie Betlejemskie Światło Pokoju
Podczas mszy świętej w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela harcerze przekazali metropolicie warszawskiemu oraz mieszkańcom Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku wydarzeniu towarzyszy przesłanie "Światło dla Ciebie". Msza sprawowana była w intencji całej chorągwi stołecznej.
2022-12-11, 21:09
Betlejemskie Światło Pokoju - symbol Jezusa Chrystusa, jest płomieniem "dla Ciebie", a dzięki Tobie, płomieniem dla innych - mówił w homilii kardynał Kazimierz Nycz.
- Samemu być światłem, to znaczy być przykładem. Przykładem Pana Jezusa, który jest Światłem. Przykładem pięknego życia, jakie On prowadził i jakie nam zostawił w Ewangelii. Przygotujcie się do tego, że jak dostaniecie Światło do zaniesienia, do Prezydenta, do Urzędu, Wojewody, różnych środowisk, to równocześnie w swoich środowiskach - począwszy od rodzinny, szkoły, od tego miejsca, gdzie się spotykacie z ludźmi - sami będziecie się starać być światłem - tłumaczył hierarcha.
Jezus niesie pokój
Jak dodawał, Pan Jezus oświetlając nasze życie niesie pokój.
- To Światło, które przyniesiemy dzisiaj i podzielimy się nim - nazywa się Światłem Pokoju. Bo Pan Jezus nie tylko oświeca nasze życie, ale Pan Jezus - tak, jak śpiewamy w jednej z kolęd i podczas każdej Mszy świętej: „Chwała na wysokości Bogu - a na ziemi Pokój, ludziom dobrej woli”. To Światło nazywa się właśnie dlatego - Światłem Pokoju - bo Pan Jezus chce nam przynieść Pokój - wyjaśnia metropolita warszawski.
REKLAMA
Posłuchaj
Modlitwa o pokój
W tym roku szczególnie modlimy się o pokój, bo sami nie potrafimy go sobie zapewnić - podkreślił metropolita warszawski.
- W tym roku modlimy się szczególnie, ponieważ wiemy, że niedaleko od nas - w Ukrainie - giną ludzie, cierpią i uciekają ludzie. Przychodzą do nas, bo nie mają gdzie mieszkać, bo im dom zburzono - dlatego w tym roku Światło Pokoju ma tak duże znaczenie, żebyśmy się potrafili modlić i prosić Pana Boga, żeby Obdarzył nas Pokojem. Bo my sami jesteśmy ludźmi słabymi i grzesznymi i widać, że nie bardzo potrafimy sobie ten pokój zapewnić - podkreślał w homilii kardynał Kazimierz Nycz.
REKLAMA
Posłuchaj
Wieczny ogień
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od niego co roku odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
REKLAMA
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Posłuchaj
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA