Poseł PiS: Polacy chcą pieniędzy z KPO, dlatego są próby nowelizacji ustawy o SN

2022-12-22, 09:10

Poseł PiS: Polacy chcą pieniędzy z KPO, dlatego są próby nowelizacji ustawy o SN
Sąd Najwyższy . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

- Polacy chcą pieniędzy z KPO. Dlatego są próby nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Te pieniądze powinny trafić do Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Gwóźdź. Gościem audycji był także poseł PO Artur Łącki. 

Prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje dotyczące projektu noweli ustawy o SN. Jak oświadczył wcześniej, nie współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował też o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Nowelizacja ustawy o SN jest konieczna, by Komisja Europejska odblokowała Polsce środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

- Mnie osobiście, i jestem przekonany, że również moim kolegom i koleżankom z Koalicji Obywatelskiej, leży na sercu to, żeby te pieniądze do Polski trafiły. Zrobimy wszystko, żeby Polska je otrzymała. Posłużę się tu skrajnym przykładem: dostając te pieniądze, moglibyśmy więcej środków wygospodarować na zbrojenia, które być może nie są tak ważne dla wszystkich, jednak teraz, w czasie tej wojny, są najważniejsze - podkreślił Artur Łącki.

Marcin Gwóźdź z kolei zaznaczył, że pytanie w tej sprawie należy skierować do Komisji Europejskiej. - Czy jest możliwość, żeby te środki trafiły do Polski? To Komisja Europejska nie chce tych środków skierować do Polski, trochę za namową polskiej opozycji - również zgodnie z rezolucjami, które zostały przyjęte w tej sprawie. Ale trzeba postawić konkretne pytania: czy Polacy chcą KPO? Czy chcą tych pieniędzy? Oczywiście, że tak. Dlatego są próby nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Te pieniądze powinny trafić do Polski - powiedział polityk.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marcin Gwóźdź i Artur Łącki o środkach z KPO (Dwie strony) 21:57
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki  

Goście: Marcin Gwóźdź (PiS), Artur Łącki (PO)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/kor

Polecane

Wróć do strony głównej