Nowelizacja kodeksu wyborczego. Zalewska: zmiany są w interesie każdej partii
- Chodzi o dwie kwestie, które były podnoszone od bardzo wielu lat. Jest refleksja i determinacja, żeby zrobić to w odpowiednim czasie (...). PiS od lat przygląda się przebiegowi wyborów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
2023-01-10, 09:15
Pod koniec grudnia ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.
Anna Zalewska przypominała, że o proponowanych rozwiązaniach dyskutuje się od lat. - Chodzi nam o zwiększenie frekwencji, doprowadzenie do tego, żeby w najmniejszych ośrodkach były miejsca, w których będziemy mogli podejmować decyzje, żeby odległość nie ograniczała obywatela. Ważny jest także sposób liczenia głosów, chcemy, żeby cała komisja była przy analizie każdej kartki - zaznaczyła, przypominając, że PiS od lat przygląda się przebiegowi wyborów. - Mieliśmy i chcemy mieć dalej korpusy wyborcze, od 2015 r. patrzymy na ręce komisjom - dodała.
- Jest pokusa, wynikająca także ze zmęczenia członków komisji, by oto podzielić się na mniejsze grupy i pracować w tych grupach, czasami dwuosobowych, składających się czasami ze zwolenników jednej partii i w tym gronie liczyć głosy i podejmować decyzje, czy głos jest ważny, czy nie. To było i jest niebezpieczne - mówiła europoseł i zaznaczyła, że podjęcie działań w tej sprawie leży w interesie każdej partii startującej w wyborach.
Posłuchaj
Projekt przewiduje, że komisje wyborcze będzie można tworzyć już w miejscowościach liczących od 200 osób. Wcześniej w obwodzie musiało mieszkać co najmniej 500 osób.
Projekt zakłada także, że władze gminy będą musiały zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego w dniu wyborów, jeśli w gminie nie funkcjonuje transport publiczny albo najbliższy przystanek jest oddalony od lokalu o ponad 1,5 kilometra. Darmowy dowóz ma być przewidziany również dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Anna Zalewska
Data emisji: 10.01.2023
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka/kor
REKLAMA