"Umowa gazowa rządu Tuska to wierzchołek góry lodowej". Sobolewski o potrzebie komisji ds. wpływów Rosji
- Z konsekwencjami decyzji podjętych w latach 2007-15, za czasów rządów premiera Donalda Tuska, mierzymy się do dziś. Zostały spotęgowane agresją Rosji na Ukrainę i jej skutkami gospodarczymi - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
2023-01-11, 08:10
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych ponownie zarekomendowała odrzucenie projektu ustawy dotyczącej powołania komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Wnioski w tej sprawie zgłosiły: KO, Lewica oraz Polska2050. Zdaniem posłów opozycji, którzy zgłosili wnioski o odrzucenie projektu, proponowane przepisy mają charakter całkowicie polityczny i są ściśle związane z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zgodnie z procedurą projekt będzie głosowany na plenarnym posiedzeniu Sejmu. - Mam nadzieję, że ponownie będzie mógł wrócić pod obrady komisji. Z tego, co stało się podczas jej obrad, z zachowania niektórych posłów będziemy musieli wyciągnąć wnioski i podjąć działania jeszcze w tym tygodniu. Do trzech razy sztuka, za trzecim razem wychodzi nauka - powiedział Krzysztof Sobolewski.
- Opozycja nie chce komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Smoliński: bojkotuje działania, które wywołała
- Komisja ds. rosyjskich wpływów. Premier Morawiecki: ma jeden cel - wyjaśnić, czy działano w interesie Polski
Przeciwko projektowi głosowała poseł Anna Maria Siarkowska z Solidarnej Polski. - Decyzje i konsekwencje w tej sprawie podejmą władze klubu. Projekt jest bardzo ważny. Mamy nadzieję, że zostanie przegłosowany przez Sejm i spotka się z pozytywnym przyjęciem przez prezydenta. Nie dziwi nas, że opozycja głosowała przeciwko projektowi, posiada swoje obawy. Komisja weryfikacyjna ma wyjaśnić kwestie związane z polską polityką dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. To, co działo się w tej sprawie, odczuwamy do dziś. Umowa gazowa z Rosją rządu Donalda Tuska podpisana przez wicepremiera Waldemara Pawlaka jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Z konsekwencjami decyzji podjętych w latach 2007-15 mierzymy się do dziś. Zostały spotęgowane agresją Rosji na Ukrainę i jej skutkami gospodarczymi. Przed komisją jest wiele tematów, będzie mogła działać w następnej kadencji Sejmu. Powinna podjąć prace jak najszybciej. W skład komisji będą mogły być powołane osoby, które nie są parlamentarzystami. Zależy nam głównie na ekspertach, bo zakres prac jest bardzo duży. Przed nami wyciągniecie odpowiednich wniosków i, mam nadzieję, procedowanie ustawy na tym posiedzeniu Sejmu - podsumował sekretarz generalny PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
Projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 posłowie PiS złożyli w Sejmie na początku grudnia. Przekazywali, że organ ten będzie funkcjonował na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Krzysztof Sobolewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 7.07
PR24/jt/kor
REKLAMA