Sprawa odszkodowań za starty wojenne. Prof. Wnęk: dyplomacja Niemiec w głębokim kryzysie wizerunkowym i intelektualnym
- Spodziewałem się, że padną jakieś argumenty, prawne czy historyczne mające podtrzymywać obraz, że Niemcy rozliczyły się z okresem nazizmu, jednak nic takiego nie miało miejsca, nie było żadnej dyskusji o kwestiach prawnych czy historycznych, poczucia odpowiedzialności moralnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk, historyk, Uniwersytet Jagielloński, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. J. Karskiego.
2023-01-14, 20:15
Resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne jest zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Prof. Konrad Wnęk komentował odpowiedź, jaką udzieliło niemieckie MSZ. - Spodziewałem się, że odpowiedź będzie negatywna, natomiast nie spodziewałem się, że będzie w tej formie, która była lekceważąca, ale z drugiej strony świadcząca o tym, że dyplomacja Niemiec wydaje się być w głębokim kryzysie wizerunkowym i intelektualnym - stwierdził.
Posłuchaj
1 września 2022 r. w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej dotyczącą odszkodowań wojennych.
REKLAMA
Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
REKLAMA
Goście: prof. Konrad Wnęk
Data emisji: 14.01.2023 r.
Godzina: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA