KGHM uczestniczy w pracach nad małymi reaktorami jądrowymi. Prof. Pieńkowski: olbrzymia szansa na sukces
- Dziś jedyna dostępna technologia lekkowodnych reaktorów to ta wielkoskalowa, nie ma reaktorów małej mocy, trzeba je dopiero wybudować. Jest olbrzymia szansa, że ten pierwszy komercyjny modularny blok odniesie sukces - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ludwik Pieńkowski (Akademia Górniczo-Hutnicza, ekspert KGHM).
2023-01-23, 12:55
Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power, z którą w lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Zaletami tej technologii są m.in. niższy koszt i krótszy czas budowy w porównaniu z dużymi, tradycyjnymi elektrowniami atomowymi.
W lipcu 2022 r. KGHM złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.
"Rynek może być bardzo duży"
Prof. Ludwik Pieńkowski przypomniał, że projekt zakłada uruchomienie małego reaktora modułowego w Polsce w 2030 roku. - Jeżeli okaże się, że jest to budowane za rozsądne pieniądze i w rozsądnym czasie, to rynek może być bardzo duży. Ostrożne szacunki mówią, że rynek lekkowodnych reaktorów małej mocy, także tych, których dotyczy ten projekt, to będą dziesiątki gigawatów w latach 30. Wszystko będziemy wiedzieć, kiedy te reaktory ruszą i będziemy znać odzew rynków kapitałowych, zainteresowanie przemysłu i energetyki - zaznaczył gość audycji.
- W tym projekcie w Stanach Zjednoczonych, Rumunii i Polsce niemal jednocześnie mają być budowane trzy pierwsze komercyjne bloki jądrowe, każdy o mocy 462 MW. Wszyscy powinni bacznie obserwować nasze postępy w pracy - dodał ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
- Davos 2023. "Rząd jest otwarty na projekty biznesowe". Sasin o budowie elektrowni jądrowych w Polsce
Projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: prof. Ludwik Pieńkowski
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 11.33
PR24/ka/kor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA