Polacy są na "tak" ws. ważnej zmiany Kodeksu wyborczego. Najnowszy sondaż

Zdecydowana większość Polaków popiera zapewnienie możliwości bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych, wynika z opublikowanego sondażu IBRIS. Natomiast znacznie bardziej Polacy są podzieleni w ocenie tego, czy zapewnienie transportu poprawi frekwencję wyborczą.

2023-01-27, 16:05

Polacy są na "tak" ws. ważnej zmiany Kodeksu wyborczego. Najnowszy sondaż
Polacy są na "tak" ws. ważnej zmiany Kodeksu wyborczego. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Sejm uchwalił w czwartek nowelę Kodeksu wyborczego, która m.in. wprowadza bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji. Nowela przewiduje, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".

Przeciwko tym zmianom była m.in. Platforma Obywatelska, Lewica i Konfederacja. 

Badanie sondażowe

Jak podaje portal TVP Info, na zlecenie obozu rządowego pracownia IBRIS zapytała w dniach 13-16 stycznia reprezentatywną grupę 1002 Polaków: "Czy uważają, że powinna być zapewniona możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych osób, które z różnych powodów nie mogą do nich dotrzeć samodzielnie (na przykład z racji wieku, braku możliwości dojazdu w inny sposób)?".

Aż 67 proc. osób ankietowanych odpowiedziało "tak". Natomiast 26 proc. ankietowanych wskazało na "nie", a 6 proc. – odpowiedziało "nie wiem".

REKLAMA

Największe poparcie dla tego rozwiązania (aż 77 proc.) było wśród osób w wieku 61 lat i więcej oraz emerytów i rencistów.

W sondażu zapytano też, czy organizacja przez rząd/samorząd bezpłatnego dojazdu do lokalu wyborczego wpłynęłaby na frekwencję wyborczą wśród ludzi takich jak zapytana osoba. „Tak” wskazało 44 proc., a „nie” 50 proc. badanych.

Czytaj też: 


TVP Info/PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej