Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu. Rusza budowa ujęcia i magistrali przesyłowej wody
Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum.
2023-02-28, 09:45
Wykonawcą ujęcia wody dla elektrowni spółki CCGT Grudziądz wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą będzie Budimex. Inwestycja obejmować będzie m.in. budowę pompowni wody z Wisły i rurociągów technicznych na odcinku między rzeką a elektrownią oraz wykonanie systemów pomocniczych - zasilania, sterowania i automatyki.
Wykonawca będzie też odpowiedzialny za realizację prac w korycie Wisły, w tym odbudowę ostrogi oraz wzmocnienie brzegu i pogłębienie dna rzeki w rejonie ujęcia.
Jak podkreśliła Energa, przed podjęciem prac nad ujęciem wody przeprowadzono szeroki zakres badań i analiz oraz uzyskano wszelkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne.
Dofinansowanie inwestycji drogowych
- Budowa ujęcia wody i magistrali wodnej to kolejny kluczowy etap realizacji elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu" - ocenił prezes CCGT Grudziądz Marcin Małek.
REKLAMA
Jak zaznaczył, równolegle "kontynuowane są działania związane z produkcją kluczowych maszyn i urządzeń bloku oraz konstrukcja obiektów na placu budowy".
- Dzięki profesjonalnemu podejściu i determinacji wszystkich zaangażowanych w projekt stron, realizowane prace przebiegają bezpiecznie, zarówno dla ludzi, jak i otaczającego nas środowiska, a także zgodnie z przyjętym harmonogramem - dodał.
Energa zwróciła uwagę, że w związku z inwestycją, na mocy zawartej z Urzędem Miasta umowy, inwestor umiejscowi część rurociągów w sąsiedztwie planowanych pasów drogowych, w których po zakończeniu budowy magistrali wybudowane zostaną drogi publiczne. Jak przekazano w informacji, "spółka CCGT Grudziądz prowadzi obecnie zaawansowane uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu co do szczegółowego harmonogramu realizacji inwestycji drogowych, jak też warunków współpracy stron przy ich realizacji.
"Spółka wniesie też swój wkład finansowy do tych planowanych inwestycji drogowych. Dzięki tej współpracy realizacja prac i powstanie w Grudziądzu nowoczesnej elektrowni przyczyni się w sposób wymierny zarówno do budowy nowych, jak też poprawy jakości części z istniejących już dróg publicznych" - podkreśliła Energa.
REKLAMA
Zakończono już pierwszy etap
Dodano, że "na terenie głównym elektrowni trwają obecnie zaawansowane prace budowlane" - zakończono już pierwszy etap procesu palowania części z obiektów głównych, w tym budynku maszynowni, w którym umiejscowiony będzie turbozespół gazowo-parowy, oraz budynku kotła odzysknicowego HRSG; przygotowywane są działania związane z wykonywaniem płyt fundamentowych.
"Oprócz tego gotowe jest już zaplecze biurowe dla pracowników budowy oraz główna cześć placów składowych, dróg transportowych i parkingów" - podała spółka.
Energa przypomniała, że blok energetyczny CCGT Grudziądz "będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie", a zastosowane tam rozwiązania techniczne zapewnią jednostce "wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania na środowisko".
Jak zaznaczono w informacji, "elektrownia w Grudziądzu stanowi też istotny element strategii Grupy Orlen, zapewniając zauważalny krok w transformacji polskiej energetyki".
REKLAMA
"Jednostka - dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji oraz wysokiej elastyczności pracy - zapewniała będzie stabilizację pracy polskiego systemu elektroenergetycznego i wsparcie dla rozwijanych równolegle, przez inne spółki z Grupy Orlen, źródeł odnawialnych" - podkreśliła Energa.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA