Ekspert o dostawach rosyjskiej ropy do Polski: zachowaliśmy zimną krew
- Zerwanie umowy przez stronę polską wiązałoby się z karami umownymi. Były różne próby, by na poziomie unijnym wprowadzić embargo na dostawy, również przez rurociąg Przyjaźń, to się nie udało przez sprzeciw Niemiec, które tym ropociągiem sprowadzają surowiec z Kazachstanu - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski (ekspert portalu Energetyka24.com).
2023-03-01, 15:35
W sobotę Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej do Polski rurociągiem Przyjaźń - poinformował PKN Orlen w komunikacie. "Od początku lutego, po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko około 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje" - podkreślono.
Komunikat prasowy wywołał reakcję posłów i sympatyków opozycji, którzy zarzucili Orlenowi i rządowi, że ci kupowali ropę z Rosji mimo apelów do Unii Europejskiej o objęcie surowca sankcjami, tym samym finansowali wojnę Rosji na Ukrainie. Przypomniano także wysokie zyski Orlenu, przedstawiając je jako zarobione "na Polakach".
Daniel Czyżewski komentował dyskusję wokół zakupów rosyjskiej ropy przez PKN Orlen. Ocenił, że z perspektywy biznesowej Polski przerwanie przez Rosję dostaw było korzystne. - Kwestie związane z Orlenem będą wykorzystywane w politycznej walce, ale trzeba pamiętać, że jest to bardzo duża spółka, która żyje w świecie biznesowym - podkreślił.
Zwrócił także uwagę, że Polska od lat prowadziła politykę stopniowego uniezależniania się od rosyjskich zasobów. - To, że dostawy z Rosji zeszły w ciągu roku z poziomu ok. 50 proc. do 10 proc., oznacza bardzo szybkie tempo. Z perspektywy biznesowej, ale i społecznej, zachowaliśmy tutaj zimną krew, płaciliśmy za tę ropę, ale trzeba mieć także na względzie bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz stosunkowo wysokie ceny paliw. Gdybyśmy całkowicie i nagle odeszli od rosyjskiej ropy, to trudno oszacować, jakie ceny widzielibyśmy na stacjach, ale na pewno znacznie wyższe niż teraz - zauważył ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
- Grupa Orlen wyjdzie z rozwojem energetyki poza Polskę. "Dzięki fuzjom zaczęliśmy grać w innej lidze"
Orlen nie podpisał w 2022 r., a tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie, żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy - poinformowało w poniedziałek na Twitterze biuro prasowe koncernu, odpowiadając na wcześniejszy wpis szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Daniel Czyżewski
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 13.08
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA