Dalsze sankcje wobec Rosji i Białorusi. Unia Europejska szuka wspólnego stanowiska
Bez porozumienia na razie w Unii Europejskiej w kluczowych kwestiach dotyczących sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz przekazania amunicji Ukrainie. Środowe spotkanie ambasadorów krajów członkowskich potwierdziło różnice zdań.
2023-03-15, 22:53
Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, do niedzieli jeszcze będą prowadzone rozmowy, a jeśli nie będzie konsensusu to sprawy zapewne trafią na unijny szczyt w przyszłym tygodniu w Brukseli.
Cena ropy
Nie ma zgody na obniżenie z 60 dolarów do prawie 50 pułapu cenowego na rosyjską ropę przewożoną drogą morską do państw spoza Unii.
Tu konieczne są wspólne uzgodnienia z G7, a Stany Zjednoczone uzależniają zgodę od rezygnacji Unii z automatycznego obniżania limitu co dwa miesiące do zredukowanej o 5 procent ceny rynkowej.
Sole potasowe
W sprawie sankcji wobec Białorusi wciąż nierozwiązany jest spór Portugalii i Litwy. Lizbona, powołując się na bezpieczeństwo żywnościowe, chce złagodzić restrykcje dotyczące białoruskich soli potasowych, na co nie ma zgody Wilna.
REKLAMA
To uniemożliwia przyjęcie sankcji przewidujących między innymi wpisanie na czarną listę osób odpowiedzialnych za skazanie Andrzeja Poczobuta.
Posłuchaj
Zakup amunicji
Jeśli chodzi o dostawy amunicji dla Ukrainy to jest na razie zgoda, by do końca roku przekazać milion pocisków. Jednak co do wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy kilka kwestii pozostaje do uzgodnienia, na przykład czy możliwe będą wspólne zakupy w krajach poza Unią.
Francja jest przeciwna, ale naciska Polska, która podkreśla, że konieczne jest podejście realistyczne.
REKLAMA
Warszawa zwraca uwagę, że przemysł zbrojeniowy w Europie może nie zapewnić szybkich dostaw dlatego trzeba szukać amunicji poza Unią. W tej sprawie, jak mówi jeden z unijnych dyplomatów, możliwa jest elastyczność i uznanie, że priorytetem będą zakupy w unijnych krajach.
- Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE
- UE chce ukrócić omijanie sankcji wobec Rosji. Polska naciska na nowe restrykcje
IAR/fc
REKLAMA