MiG-i dla Ukrainy. Dr Bonikowska: trzeba tak pomóc temu państwu, by mogło przeprowadzić ofensywę

2023-03-18, 18:25

MiG-i dla Ukrainy. Dr Bonikowska: trzeba tak pomóc temu państwu, by mogło przeprowadzić ofensywę
Polska przekaże samoloty MIG-29 Ukrainie. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Gdyby Ukrainie udało się zrobić ofensywę i wypchnąć rosyjskie wojska, to być może najbliższe otoczenie Putina miałoby jakąś refleksję w związku z faktem, że nie wygrywają tej wojny - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

- Polska będzie dalej pomagać Ukrainie - zapewnił prezydent Andrzej Duda. W wywiadzie udzielonym czeskiej telewizji polski prezydent potwierdził decyzję o przekazaniu myśliwców MiG-29. Podsumował też dotychczasowe wsparcie militarne i humanitarne, którego Polska udzieliła zaatakowanemu przez Rosję państwu.

Zdaniem rozmówczyni PR24 obecnie "następuje mocna mobilizacja krajów wschodniej flanki NATO, które w obozie zachodnim są najbardziej zainteresowane tym, aby Ukrainę wesprzeć w takiej skali, by Ukraińcy mogli przeprowadzić ofensywę".

- Bo nie wystarcza, że się bronią, nie wystarcza, że Rosja nie wygrywa. Jeszcze dobrze by było, żeby Ukraina wygrała. Myślę, że ten rok będzie przełomowy z punktu widzenia tego, co się dzieje na polu walki - podkreśliła Małgorzata Bonikowska.

W jej opinii pomoc, która pozwoliłaby naszemu wschodniemu sąsiadowi przeprowadzić ofensywę, jest bardzo istotna, bo mogłoby to wpłynąć na postawę rosyjskich elit. 

Gdyby Ukrainie udało się zrobić ofensywę i wypchnąć rosyjskie wojska, to być może najbliższe otoczenie Putina będzie miało jakąś refleksję w związku z faktem, że nie wygrywają tej wojny, a być może, że będą czuli, że nie da się jej wygrać - zaznaczyła ekspertka.

Jak dodała, "bardzo ważne jest osiągnięcie pewnego rodzaju presji na rosyjskie elity".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Małgorzata Bonikowska o wojnie na Ukrainie (Temat dnia/Gość PR24) 23:31
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gośćdr Małgorzata Bonikowska (prezes CSM)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 17.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej