Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Ambasada Izraela: najwięcej z nich było Polakami
Wywodzili się z różnych narodów, religii i środowisk. Łączyło ich to, że chronili swoich żydowskich sąsiadów. W piątek, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
2023-03-24, 16:38
Ewa Ćwiek, oficer prasowa ambasady Izraela w Warszawie, zwróciła uwagę, że "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - uhonorowani przez izraelski państwowy instytut Yad Vashem - to nie-Żydzi z całego świata, którzy ryzykowali życiem swoim i swoich rodzin, by ratować Żydów podczas Holokaustu".
- Ratunek przybierał różne formy, a Sprawiedliwi pochodzili z różnych narodów, religii i środowisk. Łączyło ich to, że chronili swoich żydowskich sąsiadów w czasach, gdy dominowała wrogość i obojętność - powiedziała Ćwiek.
Jednocześnie przypomniała, że według najnowszych danych "polskich Sprawiedliwych było 7232, co daje najwyższą liczbę ze wszystkich krajów na świecie".
"Dać przykład przyszłym pokoleniom"
Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Izrael ludziom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom, którzy byli prześladowani przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.
REKLAMA
- Pamięć o ofiarach Holokaustu i pomagających im Sprawiedliwych jest niezmiernie ważna - nie tylko dlatego, żeby taka tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła, ale również by dać przykład przyszłym pokoleniom, jak należy się zachować w obliczu cierpienia drugiego człowieka - zaznaczyła oficer prasowa ambasady Izraela.
Dodała zarazem, że pielęgnacja tej pamięci jest tym bardziej ważna, że odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń.
Nieprzypadkowa data
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został uchwalony przez parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Data święta nie jest przypadkowa - 24 marca 1944 r. niemieccy okupanci rozstrzelali polską rodzinę z podkarpackiej wsi Markowa - Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z siedmiorgiem ich małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym.
Rodzina Ulmów została zamordowana, ponieważ ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów, którzy także zginęli tego samego dnia.
REKLAMA
- Rzecznik MSZ w PR24: prezydent Izraela przyjedzie do Warszawy w rocznicę wybuchu powstania w getcie
- "Reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z doświadczeń". Jan Parys o Szewachu Weissi
- Bełżec. Kolejne miejsce na mapie Holocaustu
PAP/łl
REKLAMA