"Cieszę się, że są ludzie dobrego serca". SG przygotowała wielkanocne paczki dla lokalnej ludności

Funkcjonariusze i pracownicy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przygotowali wielkanocne koszyczki, które trafiły do rodzin z miejscowości przygranicznych. - Dziękuję komendantowi i całej ekipie za pomoc. Na długo zostanie mi to w pamięci i cieszę się, że są ludzie dobrego serca - mówił jeden z obdarowanych mieszkańców tych terenów.

2023-04-07, 16:31

"Cieszę się, że są ludzie dobrego serca". SG przygotowała wielkanocne paczki dla lokalnej ludności
Paczki od SG dla mieszkańców przygranicznych miejscowości. Foto: SG

Strażnicy - poza pełnioną służbą na tzw. "pasku", walką z nielegalną migracją czy przemytem - starają się wspierać ludność lokalną. Mundurowi często biorą pod swoją opiekę osoby starsze, które mieszkają na terenach, położonych daleko od większych miejscowości czy miast.

Funkcjonariusze Straży Granicznej również w okresie przedświątecznym nie zapominają o wsparciu potrzebujących. Na całym odcinku służbowej odpowiedzialności W-MOSG w Wielki Piątek przekazywali prezenty rodzinom z miejscowości przygranicznych.

- Zaskoczenie, uśmiech na twarzy i gorące podziękowania to dla funkcjonariuszy i pracowników Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wyraz największej wdzięczności - tłumaczy mjr SG Mirosława Aleksandrowicz Rzecznik Prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Działania Straży Granicznej

Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w związku z presją migracyjną na terenie przy granicy z Białorusią obowiązywał zakaz przebywania, który obejmował 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego; wyłączeni z niego byli są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Od września do grudnia 2021 r. na tym samym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.

REKLAMA

Pod koniec marca Straż Graniczna podawała, że od początku marca odnotowała ponad 2,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości.

Z kolei na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim żołnierze WP budują zaporę z concertiny (drutu żyletkowego). Powstanie ona na ponad 200 km odcinku. W kwietniu mają się też rozpocząć tam prace przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Zobacz także:

Paweł Kurek

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej