Wiele polskich rodzin wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Minister cyfryzacji: trzeba to zmienić

Planujemy przekazać największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu. W połowie 2023 r. mają ruszyć konkursy dla firm - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż blisko 2 mln domostw nie ma dostępu do szybkiego internetu.

2023-04-08, 09:33

Wiele polskich rodzin wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Minister cyfryzacji: trzeba to zmienić
Rząd planuje przekazać największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu. Wciąż jest jeszcze prawie dwa miliony domów w Polsce, w których nie ma dobrego dostępu do sieci.Foto: Shutterstock.com/antoniodiaz

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Dotychczas Janusz Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Jak podkreślił nowy minister cyfryzacji, aplikacja mObywatel niedługo zostanie rozszerzona o kolejne funkcje.

- Przed nami trzy największe działania. To nowe funkcje mObywatela, który będzie miał m.in. dostępne od razu po zdanym egzaminie prawo jazdy, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-płatności, e-pełnomocnictwa i system składania wniosków urzędowych on-line. Dużo rzeczy przydatnych każdemu w codziennym życiu - przekazał Janusz Cieszyński.

Konkursy ruszą w połowie roku

Minister dodał, że obecnie realizowany jest zakup prawie 400 tys. laptopów dla czwartoklasistów, które jeszcze tej jesieni trafią do polskich szkół.

REKLAMA

- Kolejnym, bardzo ważnym działaniem, jest przekazanie największych w historii środków na dostęp do szybkiego internetu. Chcemy w połowie tego roku ruszyć z konkursami dla firm tak, żeby prace mogły rozpocząć się jak najszybciej. W Polsce jest jeszcze prawie dwa miliony domów, w których nie ma szybkiego internetu. Trzeba to zmienić - powiedział Janusz Cieszyński.

W jego ocenie, w porównaniu do innych krajów, w obszarze usług dla obywateli jesteśmy jednym z liderów. Zaznaczył jednak, że konieczny jest rozwój cyfrowych umiejętności w społeczeństwie, jeżeli chcemy żeby Polska była liderem, cyfrowej gospodarki, a co za tym idzie - innowacyjności.

Miara sukcesu e-usług

Janusz Cieszyński zwrócił również uwagę na dotychczasowy rozwój usług cyfrowych dla obywateli.

E-recepty, e-PITy, mObywatel, profil zaufany, to usługi, z których korzystają miliony Polaków. A to właśnie liczba użytkowników jest najlepszą miarą sukcesu e-usługi - podsumował minister cyfryzacji.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej