Reparacje wojenne od Niemiec. Prof. Musiał: Polska nigdy się ich nie zrzekła
- Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wobec Związku Radzieckiego ani Niemiec - powiedział prof. Bogdan Musiał podczas Kongresu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ekspert wziął udział w debacie "Reparacje wojenne XX wieku okiem naukowców".
2023-04-14, 17:25
Historycy oraz prawnicy przez prawie 2 godziny dyskutowali o dokumentach, na podstawie których Polska ma prawo ubiegać się o odszkodowania od Niemiec za straty wynikające z okupacji w czasie II wojny światowej.
Prof. Bogdan Musiał zaznaczył, że wbrew temu, co twierdzą Niemcy - oświadczenie podpisane przez Bolesława Bieruta nie obowiązuje.
Niezamknięte sprawy
Z kolei prawnik Beata Komarnicka-Nowak zwróciła uwagę na to, że niemieccy prawnicy w swoich analizach mówią nie tylko o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji, ale też o przedawnieniu roszczeń. Jak dodała, debatę między polskimi i niemieckimi ekspertami mogłaby rozpocząć opinia prawna niezależnego eksperta.
Dr Krzysztof Rak zaś zaznaczył, że Polska nie zamknęła wielu spraw związanych ze skutkami II wojny światowej, a reparacje są jedną z nich.
REKLAMA
Dyskusje o świadomości historycznej Polaków
W 2022 r. rząd przedstawił "Raport o stratach wojennych", w którym polskie straty wojenne oszacowano na ponad 6 bln zł. W trzydniowym Kongresie Pamięci Narodowej historycy, publicyści, politycy i entuzjaści historii debatują nad świadomością historyczną Polaków. Zaplanowano też m.in. dyskusje poświęcone pomocy Żydom pod okupacją niemiecką oraz walce i oporowi społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Kongres potrwa do soboty.
Posłuchaj
- Odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny. Sellin: utrudniają to niemieckie przepisy
- Minister Rau: czekamy na politykę Niemiec opartą o empatię wobec interesów własnych sojuszników
- Wiceszef MSZ: Niemcy zakładają, że temat reparacji zniknie, jeśli opozycja wygra w Polsce wybory
IAR/łl
REKLAMA