Finlandia: uruchomiono najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie. Dotychczas takie reaktory miały tylko Chiny

Najpotężniejszy reaktor atomowy w Europie, należący do Finlandii Olkiluoto 3, rozpoczął dziś regularną pracę. Reaktor francusko-niemieckiej konstrukcji o mocy 1600 megawatów, samodzielnie zapewni 14 procent potrzebnej Finom energii elektrycznej.

2023-04-16, 15:21

Finlandia: uruchomiono najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie. Dotychczas takie reaktory miały tylko Chiny
Reaktor jądrowy Olkiluoto-3 w Finlandii . Foto: Antti Yrjonen / Zuma Press / Forum

Wraz z pozostałymi dwoma reaktorami - o mocy 880 MW - elektrownia Olkiluoto, pokryje 30 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną. Inwestycja rozpoczęła się w 2005 r. Oddanie jej do użytku było przez kilkanaście lat wielokrotnie odkładane. Koszty budowy przewyższyły kilkukrotnie pierwotne szacunki i wyniosły ok. 13 mld euro.

Europejski Reaktor Ciśnieniowy trzeciej generacji, w skrócie EPR (ang. European Pressurized Reactor), został zaprojektowany przez francuskie koncerny EDF i Framatome oraz niemiecki Siemens. Na świecie do tej pory takimi reaktorami dysponowały wyłącznie Chiny.

Koniec ery energetyki jądrowej w Niemczech

Inny kierunek przyjęły Niemcy, które w sobotę wygasiły swoje 3 ostatnie elektrownie atomowe. Polityczna batalia o energię jądrową toczyła się praktycznie do ostatniej chwili, a chadecy uważają, że decyzja rządu federalnego jest pozbawiona racjonalnych podstaw. Jednakże po 60 latach era energetyki jądrowej w Niemczech dobiegła końca.

Zweryfikowania decyzji rządu domagała się nie tylko opozycyjna chadecja, ale też zaznajomieni z zagadnieniem naukowcy.
Wśród osób, które w liście do kanclerza Scholza opowiedziały się za dalszą eksploatacją elektrowni, znaleźli się dwaj laureaci Nagrody Nobla - niemiecki fizyk Klaus von Klitzing i były sekretarz energii USA Steven Chu. Naukowcy tłumaczyli, że bezemisyjne reaktory jądrowe zapewniają prąd milionom gospodarstw domowych.

REKLAMA

Według ostatnich sondaży około 60 proc. Niemców uważa, że działania rządu są nieracjonalne.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej