Reaktor modułowy SMR w Polsce pod koniec tej dekady. Obajtek: to bardzo szybkie tempo

Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor SMR (mały jądrowy reaktor modułowy). - Myślę, że ten reaktor powstanie na przełomie 2028-2029. To jest dobra informacja dla całej gospodarki. To jest bardzo szybkie tempo - ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

2023-04-17, 12:00

Reaktor modułowy SMR w Polsce pod koniec tej dekady. Obajtek: to bardzo szybkie tempo
Większość Polaków postrzega energię jądrową jako bezpieczną. Po inwazji Rosji na Ukrainę energetyka jądrowa awansowała na wyższe miejsca w ocenie.Foto: Shutterstock/Gabriele Rohde

Małe reaktory modułowe (SMR) mogą stać się ważnym elementem polskiego miksu energetycznego, dostarczając stabilną i bezemisyjną energię. SMR-y będą ważnym elementem transformacji energetycznej Polski zastępując węgiel oraz pokrywając znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną spodziewany w nadchodzących dekadach.

Takie były początki

23 marca br. w Waszyngtonie podpisano umowę na współfinansowanie rozwoju SMR-a zaprojektowanego przez GEH. OSGE, oraz pierwsi klienci z Ameryki Północnej - kanadyjskie Ontario Power Generation (OPG), oraz należący do rządu federalnego USA koncern Tennessee Valley Authority (TVA) zobowiązały się wyłożyć 400 mln dol. na przygotowania projektu uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300, oraz szczegółowych projektów wykonawczych (detailed design) m.in. dla budynku reaktora, wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

OSGE rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300.


Posłuchaj

Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy mówi o sposobie wybrania lokalizacji dla reaktorów typu SMR ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Firma prowadzi też analizy dotyczące lokalizacji dla planowanej floty reaktorów BWRX-300, według niej, pierwsza elektrownia będzie gotowa przed końcem bieżącej dekady.

Amerykańskie wsparcie

List intencyjny podpisany w połowie kwietania 2023 roku z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. dofinansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanym przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Wsparcie EXIM Banku i DFC ogłosił ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podczas uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli amerykańskiego Kongresu z przewodniczącą Komisji Energii i Handlu Cathy McMorris Rodgers.


Posłuchaj

Mateusz Berger sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej mówi o reaktorach typu SMR 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Prezes Synthosu Michał Sołowow podkreślał podczas uroczystości, że deklarowane w listach intencyjnych pieniądze posłużą do finansowania amerykańskiego wkładu w projekt. Planujemy zbudować fabrykę komponentów do tego typu reaktorów w Europie - dodał Sołowow.


Posłuchaj

Prezes GE Hitachi Nuclear Energy Jay Wileman mówi o technologii reaktorów typu SMR z jego firmy 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

Prezes Orlen Synthos Green Energy Rafał Kasprów, cytowany w informacji, zauważył, że EXIM Bank i DFC należą do kluczowych instytucji finansowych na świecie. Według niego zaangażowanie tak renomowanych podmiotów w projekcie budowy SMR-ów to "dowód na olbrzymie znaczenie tego projektu nie tylko dla Polski, ale i dla rzędu Stanów Zjednoczonych".

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej