Czy kompromis ws. nadmiernego importu zboża jest możliwy? Wiemy, kiedy zapadną ostateczne decyzje

W środę po południu będzie wiadomo, czy możliwy jest kompromis w sprawie nadmiernego importu zboża z Ukrainy i decyzji Polski, Węgier oraz o Słowacji o zakazie wwozu ziarna w związku ze stratami rolników. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-04-19, 12:07

Czy kompromis ws. nadmiernego importu zboża jest możliwy? Wiemy, kiedy zapadną ostateczne decyzje
Po południu będzie wiadomo, czy jest możliwy kompromis ws. nadmiernego importu zboża. Foto: Shutterstock/Artem Grebenyuk

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza poinformowała w środę rano, że Komisja Europejska jest gotowa wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych krajów, a także Bułgarii i Rumunii, które zamierzają wprowadzić podobne zakazy.

Jednostronne decyzje o zakazie importu miałyby być zastąpione przez decyzję Komisji na szczeblu unijnym. To jedna z propozycji. Natomiast cały zestaw rozwiązań jest w liście przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen do przywódców pięciu krajów, którzy pod koniec stycznia apelowali o działania.

Kompromis ws. nadmiernego importu zboża

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że Komisja jest gotowa zgodzić się na skorzystanie z nadzwyczajnych uprawnień i wprowadzić zakaz importu z Ukrainy czterech produktów - pszenicy, kukurydzy, słonecznika i nasion rzepaku, ale przy jednoczesnym zapewnieniu ich tranzytu do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Ta spraw będzie omówiona na rozpoczynającym się o 16.00 spotkaniu wiceprzewodniczącego Komisji Valdisa Dombrovskisa i komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z przedstawicielami pięciu krajów, które zgłaszały problemy z nadmiernym importem.

Z Polski - jak usłyszała Beata Płomecka - mają połączyć się za pomocą wideo ministrowie: rolnictwa Robert Telus oraz rozwoju i technologii Waldemar Buda, osobiście będzie uczestniczył ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Osobne spotkanie Komisji Europejskiej jest planowane z przedstawicielami Ukrainy. Bruksela ma już przygotowane dokumenty dotyczące rozwiązania problemu i teraz kluczowe będzie stanowisko piątki krajów a także Ukrainy. Zgoda Kijowa na takie nadzwyczajne środki jest niezbędna, bo naruszają one zasady umowy o wolnym handlu.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić zakaz importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Gróbarczyk: zdolności portów są wystarczające, by rozładować zasoby magazynowe zboża

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej