Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian.
2023-04-21, 05:40
Ruchliwy paryski dworzec kolejowy – Port Royal - miał zostać rozbudowany o kolejne wejście dla pasażerów. Nim jednak przystąpiono do prac budowlanych, teren musieli zbadać archeolodzy. Badacze podczas prac wykopaliskowych natrafili na fragment dawnej nekropolii.
Naukowcy z National Institute of Preventive Archaeological Research (INRAP), którzy prowadzili badania tuż przy ruchliwym dworcu, odkryli szkielety mężczyzn, kobiet i dzieci. Ich zdaniem groby stanowią część cmentarza Saint Jacques, założonego w czasach starożytnych.
Nekropolię tę odkryto już w XIX wieku, ale po wydobyciu cenniejszych przedmiotów groby zostały z powrotem zakopane i na długie lata zupełnie o nich zapomniano. Zdaniem archeologów z INRAP, obecnie udało się dotrzeć do fragmentu cmentarza Saint Jacques, który nie został odkryty nigdy wcześniej.
- Nikt go nie widział od czasów starożytnych - stwierdził na konferencji prasowej Dominique Garcia, prezes INRAP.
REKLAMA
Szczególnie zaskakujące jest, że na groby nie natrafiono ani przy budowie dworca Port Royal w latach 70. XX wieku ani przy licznych remontach okolicznych ulic.
Moneta w ustach
Archeolodzy do tej pory odkryli 50 szkieletów należących do mężczyzn, kobiet i dzieci. Zdaniem naukowców szczątki pochodzą z ok. II wieku. W ustaleniu datacji niezwykle cenna okazał się być złota moneta z tego okresu, którą jeden z pochowanych miał w ustach. Prawdopodobnie było to związane z pogańskimi wierzeniami.
Zmarli zostali złożeni do grobów w drewnianych trumnach, o czym świadczą gwoździe, które przetrwały do naszych czasów. Przy zmarłych odkryto również ceramiczne naczynia, biżuterię, paski, spinki do włosów, a także pozostałości po butach.
***
REKLAMA
Cmentarz Saint Jacques, choć dziś znajduje się w centrum Paryża, założony został na obrzeżach starożytnego miasta. Pierwotna osada należąca do celtyckiego plemienia Paryzjów mieściła się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. To właśnie tam w późniejszych czasach wybudowano m.in. katedrę Notre Dame. W 52 roku p.n.e. osadę podporządkowali sobie Rzymianie. Za ich czasów miasto nazwane Lutetia Parisiorum stale się rozrastało po obu brzegach rzeki. Wspomniana nekropolia pochodzi właśnie z czasów rzymskich.
Zdaniem naukowców najnowsze odkrycie pozwoli lepiej poznać historię plemienia Paryzjów i da wgląd w najstarsze dzieje miasta.
- To pomoże zrozumieć nam styl życia Paryzjów począwszy od rytuałów pogrzebowych, a dzięki badaniom DNA przyjrzymy się także kwestiom zdrowotnym - zaznaczyła Camille Colonna, antropolog z INRA.
Interesting Engineering/th
REKLAMA
REKLAMA