Eksport ukraińskich produktów rolnych. Rosyjskie inspekcje spowalniają wysyłkę
W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.
2023-05-04, 09:37
W dniach od 24 do 30 kwietnia Ukraina wyeksportowała drogą morską 450,3 tys. ton produktów rolnych, czyli o 31 proc. mniej niż tydzień wcześniej.
Jednocześnie z ukraińskich portów wypłynęło zaledwie 11 statków z produktami rolnymi, czyli o cztery statki mniej niż w poprzednim tygodniu. To najniższy tygodniowy wskaźnik w tym roku.
Główne kierunki eksportu
Ponad połowę eksportu stanowiła pszenica (52 proc.), kukurydza 43 proc., olej słonecznikowy 4 proc. Wśród głównych kierunków znalazły się kraje Europy (Hiszpania i Holandia), Azji (Chiny i Turcja) oraz Afryki (Kenia, Egipt, Etiopia).
Według Kijowa obecnie "korytarz zbożowy" nie może w pełni funkcjonować z powodu blokowania przez stronę rosyjską inspekcji statków. Zdaniem UCAB statki nie są codziennie kontrolowane, zdarza się, że kontrolerzy z Rosji nie potwierdzają ani jednej jednostki z listy uzgodnionej z ONZ i Turcją.
REKLAMA
Łącznie od 1 sierpnia ubiegłego roku do 30 kwietnia 2023 roku wyeksportowano z Ukrainy 29,3 mln ton produktów rolnych.
Rosja chce zerwać porozumienie zbożowe
Rosja sygnalizowała wcześniej, że nie pozwoli na kontynuowanie realizowania porozumienia po 18 maja, bo nie zostały spełnione jej żądania, dotyczące ułatwień eksportu rosyjskich zbóż i nawozów.
Porozumienie dotyczące eksportu zboża, w którym pośredniczyły ONZ i Turcja, wynegocjowano w lipcu zeszłego roku. ONZ poinformowało, że w liście brane są pod uwagę "stanowiska niedawno wyrażane przez strony oraz zagrożenia stwarzane przez globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego". Podobne listy zostały wysłane też do władz Ukrainy i Turcji.
- Rosjanie rabują ukraińskich rolników ze zboża
- Ceny skupu kukurydzy i pszenicy. Ekspert: wpływ wojny na Ukrainie był stosunkowo niewielki
- Departament Stanu USA: negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA