Na razie dobrowolnie, wkrótce obowiązkowo. Projekt dot. Krajowego Systemu e-Faktur trafił do Sejmu

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania przez przedsiębiorców faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur trafił do Sejmu. Polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF.

2023-05-19, 10:21

Na razie dobrowolnie, wkrótce obowiązkowo. Projekt dot. Krajowego Systemu e-Faktur trafił do Sejmu
Od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży. . Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Celem nowych regulacji jest - jak wynika z uzasadnienia projektu - objęcie przedsiębiorców obowiązkiem wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdą one w życie od 1 lipca 2024 r.

Wcześniej proponowana data - 1 stycznia 2024 r. - została przesunięta w wyniku konsultacji społecznych.

Unowocześnienie procesów fakturowych

W uzasadnieniu projektu wskazano, że Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Dodano także, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.


Wskazano, że szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco - w czasie rzeczywistym - informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych, w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

REKLAMA

Wyłącznie elektroniczna obsługa informacji

W uzasadnieniu przypomniano także, że polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych - PUESC).


PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej