Zagrożenie zakwitem złotej algi. Resort klimatu: sytuacja jest na bieżąco monitorowana

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

2023-05-23, 09:09

Zagrożenie zakwitem złotej algi. Resort klimatu: sytuacja jest na bieżąco monitorowana
Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi.Foto: Shutterstock/smspsy

Napisano, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przeprowadziła w poniedziałek spotkania ws. koordynacji działań w związku z sytuacją na Odrze.

Wskazano, że w Januszkowicach szefowa resortu oceniła skuteczność rozwiązań wprowadzonych w ramach aktywnej ochrony w starorzeczach. "Specjalne siatki ograniczające dostęp rybom do zbiornika, w którym stwierdzono rozwój złotej algi, spełniły swoje zadanie. Podobne rozwiązanie zastosowano w Zbiorniku Czernica, gdzie również w tym roku stwierdzono występowanie złotej algi" - napisano.

Sytuacja monitorowana na bieżąco


"Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ cały czas monitoruje sytuację, bada parametry wody, również pod kątem występowania złotej algi. Wprowadziliśmy procedurę z 3 poziomami ostrzegania i rekomendacje dotyczące działań, czego efektem jest aktywna ochrona wprowadzona m.in. w Januszkowicach" - podkreśliła cytowana w informacji minister Anna Moskwa. Dodała, że niezbędna jest stała współpraca, zwłaszcza na poziomie regionalnym, by szybko reagować, jeśli pojawi się zagrożenie.


Napisano, że Kanale Gliwickim Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy nadzoruje badanie naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. Prowadzone są dalsze analizy z wykorzystaniem metod i środków, które są stosowane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak - jak wskazano - ze względu na różnice w szczepach algi występujących na świecie opracowany został plan działań przeznaczony właśnie dla "odrzańskiej" odmiany. "Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych" - dodano.

Zakwit złotej algi


"Przed sezonem letnim przygotowujemy się do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi. Z dużą nadzieją patrzymy na wyniki laboratoryjnych testów z neutralizacją złotej algi, chociaż mamy świadomość, że na świecie, mimo kilkudziesięcioletnich analiz nie udało się znaleźć stuprocentowo skutecznego rozwiązania. Jednak wyniki testów prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące - powiedziała szefowa MKiŚ podczas spotkania w Rudzińcu.

Resort wskazał, że Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Wyjaśniono, że próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu, a raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg. Ponadto prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. "Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach" - napisano.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej