Część wagnerowców opuszcza Bachmut. Ukraińskie siły nadal znajdują się w mieście
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenił w piątek, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera częściowo wycofają się z Bachmutu w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej formacji pozostaną w mieście.
2023-05-26, 13:05
"Jest oczywiste, że pewna część Grupy Wagnera zostanie wycofana w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej grupy będą nadal w Bachmucie" - powiedział Podolak, cytowany przez portal Polityka Strany.
Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił w czwartek, że oddziały te zaczęły wycofywać się z Bachmutu, przekazując nad nim kontrolę regularnej armii rosyjskiej. Ministerstwo obrony Ukrainy zapewniło zaś, że żołnierze ukraińscy wciąż znajdują się w południowo-zachodniej części miasta.
Walki o Bachmut, znajdujący się w ukraińskim obwodzie donieckim, trwają od sierpnia 2022 roku. Strona ukraińska ocenia, że Rosjanie stracili około 100 tysięcy ludzi, usiłując zająć miasto.
Nie tylko Ukraina
REKLAMA
Amerykańskie ministerstwo finansów (departament skarbu) nałożyło w czwartek sankcje na Iwana Masłowa, szefa Grupy Wagnera w Mali. "Obecność Grupy Wagnera na kontynencie afrykańskim jest destabilizującą siłą dla każdego państwa, które pozwoli na rozmieszczenie zasobów tej organizacji na swoim suwerennym terytorium" - napisano w uzasadnieniu decyzji.
Rosyjska firma najemnicza może próbować nielegalnie przesyłać przez Mali uzbrojenie i sprzęt wykorzystywany w wojnie przeciwko Ukrainie, w tym zakupione od zagranicznych dostawców miny, drony i radary - ostrzegł amerykański rząd.
- Wybuchy na południu Rosji. Mieszkańcy mówią o dronach i ataku obrony przeciwlotniczej
- "Kreml boi się wojny domowej, która doprowadzi do upadku reżimu". Ekspert o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim
pg,pap,iar
REKLAMA
REKLAMA