Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem

- Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy "o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych". Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę - powiedział w Hucie Stalowa Wola przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

2023-06-07, 16:10

Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem
Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem. Foto: twitter.com/@DudaSolidarnosc

Duda zwrócił uwagę, że porozumienie, które podpisze z premierem Morawieckim - jak nadmienił: pierwsze porozumie centrali związkowej z rządem od 1991 r. - będzie wydarzeniem historycznym.

Przyznał, że rozmowy były trudne. - To porozumienie utwierdza mnie w jednym. Otóż dialog w tym kraju funkcjonuje, tylko tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis - mówił Piotr Duda.

Kwintesencja solidarności

Działacz związkowy zaznaczył, że "śp. Lech Kaczyński byłby dziś z nas dumny, że tą decyzją, podpisem i całą drogą legislacyjną w Sejmie doprowadzimy do tego, iż pracownicy, którzy ciężko pracują na uciążliwych, szczególnych stanowiskach pracy, jak ma to miejsce w Hucie Stalowa Wola, będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę pomostową".

Ponadto podkreślił, że "to porozumienie jest kwintesencją solidarności z drugim człowiekiem". I dodał, że kolejnym jego punktem jest "zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu".

REKLAMA

Dodatki za pracę

- Po raz pierwszy od wielu lat udało nam się - wspólnie z rządem - wypracować rozwiązania, które pozwolą dać szansę osobom pracującym na tzw. umowach śmieciowych, i które pozwolą na wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia tzw. dodatku za pracę w godzinach nocnych, a także dodatku za wysługę lat - powiedział w Hucie Stalowa Wola przewodniczący NSZZ "Solidarność".

- Bo jeżeli mówimy, że to jest dodatek, to jakim prawem jest włączany w minimalne wynagrodzenie? - pytał retorycznie.

Duda dodał, że do stawek minimalnych nie będą też włączane dodatki za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych. Ocenił, że w tych kwestiach rząd podszedł do sprawy "w sposób odpowiedzialny" i przychylił się do propozycji Solidarności.

Mówił też o postulacie wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych. - Będzie kolejna transza pomocy dla zakładów energochłonnych. Dzisiaj takie firmy jak Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" mogą dalej funkcjonować - zwrócił uwagę, wskazując, że gdyby nie wcześniejsze wsparcie rządu - znalazłyby się one w stanie upadłości.

REKLAMA

Miesięczna gratyfikacja w wosokości 600 zł

Przewodniczący Solidarności kontynuował, że "od 1 kwietnia do końca roku zostanie przyznana miesięczna gratyfikacja w wysokości 600 zł, która zostanie dodana do wynagrodzenia każdego pracownika Domów Pomocy Społecznej".

- Oprócz tego szukamy pilnych rozwiązań ws. zmian systemowych, dotyczących pracowników socjalnych. Nie zapominamy także o bardzo ważnym elemencie, jakim jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - nadmienił.

Ochrona działaczy związkowych

Piotr Duda zaznaczył, że najważniejszym - według niego - punktem porozumienia jest wprowadzenie zmian do Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi działaczom związkowym przysługiwać będzie ochrona.

- Ten punkt pozwala na to, że dzisiaj możemy się spotykać i prowadzić dialog. Bo gdyby dalej tak było w naszym kraju - mam na myśli funkcjonowanie związków zawodowych i wyrzucanie co drugi dzień z zakładów pracy działaczy związkowych tylko dlatego, że założyli związek zawodowy albo byli niewygodnymi liderami dla pracodawcy - to dzisiaj nie byłoby z kim prowadzić dialogu - ocenił.

REKLAMA

Zauważył, że "dzisiaj wypełniamy w całości artykuł 59 konstytucji", która gwarantuje wolność zrzeszania się w związkach zawodowych na terenie Rzeczypospolitej".

- Ochrona działacza związkowego, którą mamy zapisaną w ustawie o związkach zawodowych - kontynuował - będzie istniała faktycznie, a nie teoretycznie. My nie chcemy się chronić jako działacze związkowi, pod immunitetem związkowym, jeżeli coś przeskrobiemy. W odróżnieniu do posłów, którzy chronią się pod immunitetem, gdy jeżdżą po pijaku na rowerze. Nas taka ochrona nie interesuje - zastrzegł Piotr Duda.

Na koniec podkreślił, że dla "S" ważne jest, aby ten postulat został przyjęty "ze zrozumieniem". - Dzięki temu w naszym kraju będzie się rozwijał dialog społeczny. To historyczna chwila - zaznaczył.


Posłuchaj

Porozumienie rządu z Solidarnością dotyczące m. in. budżetówki i emerytur pomostowych. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

[POLSKIE RADIO 24] Piotr Duda o nowelizacji Kodeksu pracy:

PAP/PR 24/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej