Konferencja na temat reparacji wojennych. Mularczyk: potrzebna jest współpraca międzynarodowa
Z udziałem prawników z Grecji, Polski, Włoch i Serbii odbyła się w Atenach konferencja na temat reparacji wojennych. Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że potrzebna jest w tym zakresie międzynarodowa współpraca, by skutecznie dochodzić sprawiedliwości i odszkodowań dla ofiar konfliktów zbrojnych.
2023-06-13, 20:12
- Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, ponieważ wielu prawników, którzy są tutaj z nami, to ludzie na tyle odważni, by walczyć w sądach o prawa ofiar II wojny światowej, by przeglądać i analizować dane i dokumenty, które nie zostały sprawdzone i przetłumaczone, są odważni w walce o sprawiedliwość - podkreślił polski polityk.
Reparacje wojenne z polskiej perspektywy
Wiceminister Mularczyk przedstawiał problematykę reparacji wojennych z polskiej perspektywy. Przypomniał historię powstawania raportu o stratach wojennych oraz nominację Pełnomocnika Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945.
Wymieniał działania podjęte na arenie międzynarodowej. - Wysłałem listy do Unii Europejskiej, UNESCO, Kongresu USA, Senatu USA, Komisji Europejskiej oraz kilka dni temu do wszystkich niemieckich parlamentarzystów, a także eurodeputowanych, by poparli nasze roszczenia i podjęli dialog - dodał Arkadiusz Mularczyk.
Wiele koncepcji starań o reparacje
Prawnicy podczas konferencji w Atenach przedstawiali różne koncepcje starań o uzyskanie odszkodowań wojennych od Niemiec. Profesor Photini Pazartzis z Uniwersytetu Narodowego imienia Kapodistriasa w Atenach omawiała możliwość wniesienia sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
REKLAMA
Z kolei Leonidas Chrysanthopoulos, były ambasador Grecji w Polsce, przedstawił propozycję skierowania sprawy reparacji do Trybunału OBWE do spraw Koncyliacji i Arbitrażu w Genewie.
- Reparacje wojenne. Prezydent Duda: temat nie został zamknięty. Trzeba dochodzić tego, co nam się należy
- Gigantyczne straty wskutek II wojny światowej. Niemiecka okupacja zniszczyła polską gospodarkę
Rząd Grecji zwrócił się do Niemiec o negocjowanie kwestii reparacji w 2019 roku. Decyzję poprzedziła debata w greckim parlamencie. W uchwale nie określono jednak kwoty roszczeń. Powołana przez parlament komisja ekspercka oszacowała je w 2015 roku na 289 miliardów euro za straty wyrządzone podczas II wojny światowej i 9,2 miliarda za te z czasów I wojny światowej. Polska domaga się od Niemiec biliona 300 miliardów euro reparacji.
Konferencję w Atenach zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasada RP w Atenach oraz Europejska Organizacja Prawa Publicznego.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA