PGE planuje uruchomienie produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej. Poznaliśmy datę
- Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami o finasowaniu budowy elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie - poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dodał, że spółka planuje jej uruchomienie do 2035 r.
2023-06-14, 14:45
Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski powiedział w programie "Pieniądze", że spółka planuje uruchomienie produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej do 2035 r. - Zakładamy, że będą to dwa bloki - w pierwszym etapie 2800 MW - stwierdził.
Model finansowania
Dąbrowski, pytany o model finansowania inwestycji, dodał, że "będzie finansowana w formule project finance, ponieważ PGE nie udźwignie w bilansie tak wysoce kosztowej inwestycji".
- Będzie, więc finansowana ze źródeł zewnętrznych. Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami (...). Jest duże zainteresowanie, bo nie jest to węgiel - poinformował Dąbrowski.
Zwrócił uwagę, że dzisiaj polityka klimatyczna "ruguje z rynku inwestycje w węgiel".
- Pozyskanie finansowania na technologie węglowe jest praktycznie niemożliwe. Stąd duże zainteresowanie technologią jądrową instytucji finansowych - zaznaczył.
Strategia PGE
Dąbrowski odniósł się też do pytania o aktualizację strategii PGE, która ma nastąpić w czerwcu. - Energetyka jądrowa będzie w naszej strategii. Będzie to bardzo ważny jej element - zaznaczył. Dodał, że znajdą się w niej również inwestycje w elektrownie wiatrowe na lądzie, na morzu i w fotowoltaikę oraz rozwój sieci dystrybucyjnych.
Przypomniał, że PGE inwestuje w dystrybucję energii elektrycznej 3 mld zł rocznie.
- Premier Morawiecki: inwestując w atom zwiększamy konkurencyjność polskiej gospodarki
- Symulator reaktora jądrowego powstanie pod Warszawą. Ośrodek wyszkoli przyszłych inżynierów
Pytany o ceny energii elektrycznej powiedział: "zakładam, że do spadków cen energii dojdzie, kiedy całkowicie odstawimy węgiel. Jego zużycie spada z roku na rok. Do 2030 r. wyłączymy wszystkie elektrociepłownie na węgiel" - podkreślił.
Ocenił, że do tego czasu ceny energii będą "raczej stabilne" z uwagi na to, że powstają źródła energii zero i niskiej emisji CO2. - Opłata za emisję, CO2 to 30 - 40 proc. na rachunku za energię elektryczną nie będzie jej jak będą źródła OZE - podkreślił Dąbrowski.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA