Zasady przyznawania dodatkowych środków dla samorządów. W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że dodatkowe środki dla samorządów z budżetu państwa będą przyznawane na podstawie algorytmu, a nie subiektywnej decyzji urzędników. W Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu i projektu ustawy okołobudżetowej. Przepisy ponownie trafiły do sejmowej komisji finansów publicznych.

2023-07-06, 14:47

Zasady przyznawania dodatkowych środków dla samorządów. W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu
Zjednoczona Prawica jednoznacznie prowadzi w najnowszym sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl. Foto: verconer/Shutterstock

Sebastian Skuza wyjaśnił, że zgodnie z nowelizacją budżetu dodatkowe wsparcie ma zostać przyznane między innymi dla miast na prawach powiatu.

Minimalny poziom finansowania dla miast powiatowych

- Padła tutaj dyskusja, że wręczane będą czeki. Nic bardziej mylnego! Projekt nowelizowanej ustawy okołobudżetowej zakłada algorytm przyznawania tych środków bez żadnej uznaniowości - powiedział wiceszef resortu finansów.

W projekcie ustawy okołobudżetowej wpisano przepisy gwarantujące minimalny poziom finansowania dla miast na prawach powiatu, nie mniej niż 30 milionów złotych. W sumie dodatkowe środki na ten cel mają wynieść 215 milionów złotych.

W celu wsparcia realizacji zadań przez wszystkie samorządy przewiduje się przekazanie w bieżącym roku dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 miliardów złotych.

REKLAMA

Pozabudżetowe fundusze

Wiceminister finansów przyznał, że część zdań państwa jest realizowana przy pomocy pozabudżetowych funduszy. Dodał, że wbrew wypowiedziom niektórych polityków takie wydatki są również ujmowane całkowitym zadłużeniu Polski i przekazywane Komisji Europejskiej. Pod koniec 2022 roku dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (w najszerszym ujęciu) według definicji unijnej wyniósł bilion 512 miliardów złotych, co stanowiło 49,3 procent polskiego PKB.

Sebastian Skuza dodał, że wykorzystywanie pozabudżetowych funduszy nie jest jedynie domeną Polski. - Agencja ratingowa Scope zwraca uwagę, że rząd Niemiec coraz chętniej tworzy specjalne fundusze, których nie dotyczą reguły budżetowe. Zadłużenie tych funduszy to obecnie około 212 miliardów euro, czyli 6 procent PKB. To nie uwzględnia nowego funduszu na zbrojenia w wysokości 100 miliardów euro. Mówię tu o Niemczech, a nie o Polsce - wskazał wiceminister finansów podczas debaty w Sejmie.

Posłuchaj

Posłuchaj

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że dodatkowe środki dla samorządów z budżetu państwa będą przyznawane na podstawie algorytmu, a nie subiektywnej decyzji urzędników. (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej